Gündem

Coronavirüs Hakkında Konuşan Çinli Doktor Korkuttu

Corona Virüsü hakkında yaşanan son dakika gelişmelerine bir yenisi eklendi. Wuhan Corona Virüsü Tedavi Grubu Başkanı Zhao Jianping Corona Virüsü’ne dair korkutucu açıklamalarda bulundu. Profesör Jianping’e göre Corona Virüsü kapmış bir kişi virüsü yense bile vücudundan tamamen atamıyor olabilir.

Koronavirüs Aralık 2019’dan beri tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Çıktığı günden beri hızlı bir yayılma gösteren virüs, sayısı 30’u aşan ülkede 2000’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Acil Durum ilan edilen koronavirüse dair sayısız araştırma yürütülüyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Corona Virüsü ile enfekte olup iyileşen kişiler üzerine yapıldı.

Corona Virüsü İyileşen Kişilerde Bile Tekrar Görülebiliyor

Profesör Zhao Jianping tarafından yapılan açıklamaya göre resmi adıyla COVID-19 yani Corona Virüsü ile enfekte olan bir hastanın testleri üst üste negatif çıktığında hasta iyileşmiş kabul ediliyor. Fakat kimi hastalar defalarca kez negatif test sonucu aldıktan sonra, virüsün varlığı bir anda pozitif olarak saptanabiliyor. Benzeri çalışmalardan elde edilen bilgiye göre Corona Virüsü vücuttan tamamen atılamıyor olabilir. 

Aynı çalışmalar Corona Virüsü’nden kurtulan hastaların virüse karşı bağışıklık kazanamadığını ve tekrar tekrar yakalanabilme olasılığının olduğunu da gözler önüne seriyor.

Coronavirüs Hakkında Konuşan Çinli Doktor Korkuttu

Şu an için bu iki olasılıktan hangisinin geçerli olduğu bilinmiyor fakat iki negatif testten sonra Corona Virüs pozitif çıkan hastalar taburcu edilmelerinin ardından tekrar enfekte olabiliyor. Bu durum zaten yüksek bulaşıcılık oranıyla oldukça korkutucu bir yayılma gösteren Corona Virüsü’nü daha da tehlikeli hale getiriyor. 

İyileşen Hastalar da Karantina Altında Tutulmalı

Profesör Jianping tarafından yapılan açıklamalar korkutsa da aslında alınabilecek önlemler adına etkili bir yol haritası çiziyor. Testleri negatif çıktığı için taburcu edilen hastaların 14 gün daha karantina altına alınmasının büyük önem taşıdığını belirten Jianping, Wuhan merkezinde arka arkaya meydana gelen ölümlerin hastanelerin aşırı kalabalık olmasından kaynaklandığını söylüyor.

Corona Virüsü sebebiyle gerçekleşen hastalık ilk 7 ila 10 gün arasında hafif şekilde seyrediyor. Hastalığın günler geçtikçe şiddetlenip yüksek ateşle birleşerek hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir aşamaya gelebildiğini belirten Profesör, bu süreçte iyi bir tedavi alınması durumunda hastalıkla başa çıkılabildiğinin altını çiziyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı