Gündem

Coronavirüs Kapanların Üçte İkisi Tespit Edilemedi

Corona Virüsü hakkında yapılan araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalık modelleme ekibi yeni bir rapor yayınladı. Imperial College Londra’daki ekibin yayınladığı rapora göre dünya genelindeki Corona Virüsü ile enfekte olan hastaların üçte ikisi henüz tespit edilemedi. Bu da onaylanandan çok daha fazla kişinin Corona Virüsü kapmış olabileceği anlamına geliyor.

Corona Virüsü Çin’e Gitmeyenlerde de Görülebiliyor

Çin’in Wuhan bölgesinde yayılma hızını sürdüren Corona Virüsü, 1-2 haftadır Çin’le herhangi bir bağlantısı bulunmayan, yakın zamanda ya da hayatı boyunca Çin’e gitmemiş ve Çin’den gelen herhangi biriyle temasta bulunmamış kişilerde görülmeye başlamıştı. Bu da insanların virüsü birbirine bulaştırdığı anlamına geliyor.

Hastalığın yayılma hızını ve seyrini takip eden doktorlara göre kuluçka süresi 28 günü bulabiliyor. Yani hastalar 28 gün hiçbir belirti göstermeyip, 28 gün sonra birdenbire semptom göstermeye başlayabiliyor ancak bazı vakalarda kuluçka süresinin 1 güne kadar düştüğü de biliniyor. Kuluçka süresi boyunca vaka, diğer insanlara virüs bulaştırabiliyor.

Öte yandan hastalığı hafif ya da orta semptomlarla atlatıp hiç teşhis koyulamayan insanlar da var. Ayrıca Corona Virüsü’ne yakalandığından emin olamayıp, karantina korkusuyla evinden çıkmayan insanların da sayısı hayli fazla olabilir. Sonuç olarak dünya genelinde hastalığa yakalanmış vaka sayısı tahmin edilenden çok daha fazla görünüyor. Hatta daha hastalığın görülmediği ülkelerde bile onlarca, yüzlerce insanın kuluçka döneminde olabileceği tahmin ediliyor.

Corona Virüsle İlgili Yapılması Gerekenler...

Koronavirüs ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Durum korkutucu görünse de hastalıktan korunmak için yapılabilecek şeyler var. Diğer insanlarla yakın temasta bulunmamak, düzenli olarak elleri yıkamak, dezenfektan kullanmak, elleri yüze ve göze sürmeden önce iyice temizlemek gerekiyor. Hasta olduğu düşünülen insanlardan uzak durmak da çok önemli.

Hastalığın yayıldığı ülkelerde evden çıkmamak da hasta olmamak için uygulanması gereken yöntemlerden biri. Hastalığın hızla yayıldığı bu dönemde önemli konular hariç hastanelerin acil bölümlerini meşgul etmemek oldukça önemli. Basit hastalıklar için hastanelerin acil bölümüne başvurmak Corona Virüsü’ne yakalanmanıza neden olabilir. Ayrıca önemli bir hastalığınız olmadığı halde acilde muayene olmaya gitmek, hastalık kapmış insanlara teşhis konmasını geciktirebilir. Bütün bu sebeplerde bu dönemde daha hassas olunması gerektiği verilen tavsiyeler arasında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı