Gündem

Covid-19 Salgınını En İyi Yöneten Ülkeler Açıklandı!

 Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini artırmışken, ülkeler aldıkları çeşitli önlemler ile birlikte salgını kontrol altına almak için büyük çaba gösteriyorlar. Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve çok kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan virüs henüz tam anlamıyla kontrol altına alınmış değil. Bu süreçte pek çok ülke ekonomik sıkıntı yaşamaya başladı. Yaşanan ekonomik sorunlar yaşayan vatandaşları da endişelendirdi.

Avrupa ülkelerinde de hızla artan virüs mücadelesinde bazı ülkelerin daha şanslı oldukları belirlendi. Mücadelenin doğru verildiği, alınan kararların doğru yönetildiği bu süreç içerisinde vatandaşların virüs salgınını evlerinde endişeden uzak ve daha rahat şekilde geçirdikleri belirlendi.

Salgınla Mücadelede Türkiye Kaçıncı Sırada?

salgınla mücadele

Londra merkezli olarak çalışan yapay zeka ve veri analizi üzerine çalışmalar yapan Deep Knowledge Group tarafından yeni bir araştırma yapıldı. Dünya genelinde koronavirüs salgını ile en doğru şekilde mücadele eden ülkeler listelendi.

Avrupa ülkeleri arasında en güvenli olan vatandaşların Almanya’da yaşadıkları, ekonomik açıdan da süreci rahat geçirdikleri belirlendi. Sıkı tedbirlerle birlikte alınan kararlara herkesin uyması salgının büyük bir yayılım göstermesini engelliyor.

Ülkelerin sağlık ve güvenlik düzeyini araştırırken eldeki veriler uyarınca ‘Karantina Etkinliği’. ‘Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği’, ‘İzleme ve Tespit’ ile ‘Acil Tedavi Kapasitesi’ gibi 4 farklı kategoride 24 parametre kullanıldı.

Kaynak: Deep Knowledge Group

Dünya genelinde virüs salgınını en doğru şekilde yöneten ülke ise İsrail olarak belirlendi. Güvenli sayılan ülkede virüs salgını hakkında alınan tüm önlemler büyük bir titizlikle tamamlanıyor. Bununla birlikte şimdiye kadar salgının kontrolünde başarı elde edildiği, vatandaşların strese girmeden süreçle mücadele ettikleri belirlendi.

En güvenli ülkeler sıralamasında Türkiye’nin ise 36. Sırada olduğu belirlendi. Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri listede ilk 40’ta bile yer alamadı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı