Gündem

Covid-19’un Yaratmış Olduğu Psikolojik Etkilerden Korunma Yolları!

Corona virüs salgını ilk kez 2019 Aralık ayında karşılaşıldı ve Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.Salgının tüm dünyaya yayılmaya başlaması, insanların kaygı ve korku içine girmesine neden oldu.Corona virüsü kaynaklı bir rahatsızlık olarak bilinmekte ve kişilerde yüksek ateş, öksürük, ishal, nefes darlığı, iştahsızlık, bulantı ve farklı vücut ağrıları şeklinde şikâyetlere sebep olmaktadır.

Corona virüsünün ortaya çıkması, insanların hayatında pek çok değişikliğe neden oldu ve öğrenciler uzaktan eğitime, yetişkinler ise işlerini evlerine taşımak zorunda kaldı.Bir taraftan hastalık hakkındaki bilinmezlik, bir taraftan da yaşanan kaygı ve endişeler, insanların salgın hakkında daha fazla araştırma yapmalarına neden oldu.İnsanların sürekli konu hakkında sosyal medya da yapılan paylaşımlara takip etmesi de doğru bilgiyi yanlış bilgiden ayırt etmelerini zorlaştırmaya başladı.Sosyal medya araçları, hastalık vb. durumlarda olumlu etki yarattığı gibi olumsuz etki de yaratabilir.

Corona virüs hastalığın ortaya çıktığı günden bu zamana uzmanlar, literatüre yeni bir isim getirmişlerdir ve bu hastalık “korona fobi” olarak anılmaya başladı.Korona fobi, psikolojik ve sosyal olarak problemlere yol açmakta.Corona virüs kişilerde kontrol edilmesi zor haline gelen bir stres halinde devam ederse, bireysel davranışlarını büyük ölçüde kısıtlayacaktır.

Kaygı bozukluğu yaşamaya başlayan kişiler, yaşadıkları en küçük bir sıkıntı durumunda salgına yakalandıklarını düşünerek, paniğe kapılacaklardır.Kişilerin yaşamış olduğu yoğun kaygı, endişe ve belirsizlik durumu vücutlarının farklı tepkiler vermesine ve yaşam kalitelerinin bozulmasına neden olmaktadır.

Corona virüs hakkında yapılan paylaşımlar insanlar üzerinde yüksek seviyede korku, stres, kaygı ortaya çıkartırken bunların yanında uyku problemleri, yeme bozuklukları, obsesif düşünceler ve fobi geliştirmelerine de sebep olmakta.Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyecek şekilde sürekli corona virüs hakkında bilgilere ulaşmaya çalışmamak gerekir, sürekli corona virüs hakkında konuşmak, takıntılı bir şekilde konuyla ilgili haberleri takip etmek kaygıyı ve korkuyu daha fazla arttırır.

Korkunun çıkış noktasına odaklanmak, kaygıyı daha da arttırır.Kısıtlanmış ya da değişime uğramış olan yaşam faaliyetleri, kişilerin kaygılarını çoğaltarak yaşanan durumlara daha fazla şüphe duymalarına neden olur.

Bu kişilerde bilişsel çarpıtmalar da ortaya çıkabilmektedir.Bilişsel çarpıtma, zihnin gerçek olmayan şeyler hakkında kişiyi ikna etmesi halidir.

İnsanlar, yanlış veya mantıksız olan fikirlerin doğru olduğuna kendini ikna edip, ruh halinin olumsuz yönde etkilenmesine yol açar.Corona virüs salgını konusunda da durum bu şekildedir.

Yaşanmakta olan kaygılar sonucu “Sahte Korona virüs” vakaları ortaya çıkmaktadır.

Salgın döneminde en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da corona virüs hakkında ortaya çıkan, endişe oluşturabilecek haberlere ve diyaloglara karşı çocukları uzak tutmaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı