Gündem

Cuma Namazı Hangi Camilerde Kılınacak?

Corona virüsü döneminde alınmış olan tedbirler çerçevesinde cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına kısıtlama getirilmişti ve diğer yandan kandil ve cuma günlerinde de cami ve mescitler alınan tedbirler sonucu kapalıydı.Vatandaşların merak ettiği camiler ne zaman açılacak? Cuma namazı hangi camilerde kılınacak? Sorularının cevapları.

İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda camilerin açılacağı tarih ve Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu.

Salgın dönemi tedbirleri çerçevesinde cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınamamaktaydı fakat Cuma namazı hakkında açıklamalar yapıldı.Alınmış olan kararlardan biri de camilerin ibadete açılışı ile ilgili oldu.

Camiler Açıldı mı?

Cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesi hakkında İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Gönderilmiş olan bu genelgede, corona virüs salgınının Türkiye’de yayılmasına engel olmak için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınmış olan tedbirler çerçevesinde, 16 Mart tarihinden itibaren salgın kontrol altında oluncaya kadar ülke genelindeki bütün mescitlerde ve camilerde cemaatle cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

Kaydedilmiş olan aşamada, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Kabine Toplantısında, mescit ve camilerin cemaatle beraber ibadete açılmasına yönelik alınacak olan tedbirlerin değerlendirildiği belirtildi ve Bilim Kurulu’nun önerileri çerçevesinde, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı açıklandı.

Cuma namazları sosyal mesafe kuralına uyulması şartı ile camilerin içinde değil dışında kılınmaya başlayacak ve bu sebeple avlusu olan ve çevresi sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek cemaatle namaz kılmaya müsait olan camilerde sadece Cuma namazının kılınmasına izin verilecek.Avlusu olmayan camilerde ise Cuma namazı için kısıtlama devam edecek.

Her namaz kılacak kişi kendi seccadesini evinden kendisi getirecek ve şadırvanlar kapalı olacak.Ortak seccade kullanımına izin verilmeyecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı