Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Talimatı İle 65 Yaş Üstü İçin Sokağa Çıkma Saatleri Değişti!

Bilindiği üzere 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma kısıtlamasında bazı esnemeler yapıldı. Bu esnemeye göre 65 yaş ve üstünün Pazar günleri 11.00 ila 15.00 arasında dışarı çıkmasına karar verilmişti. Fakat hava sıcaklarının yüksek seyretmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı talimatıyla 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma saati değişti. Buna göre 65 yaş ve üstü 17 Mayıs Pazar 12.00-18.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

17 Mayıs’ta dışarı çıkabilecek olan 65 yaş ve üstü dört saat boyunca evlerinin çevresinde yürüyebilecek. Ancak semt ve mahalle değiştirmemeleri konusunda uyarı yapılacak. Ayrıca İstanbul’da yüksek, orta ve düşük riskli mahallelerin yoğunlaştığı ilçeler sıralandığında  Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Sancaktepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Esenler ön sırada gelirken, yüksek riskli 49 mahallenin ise Esenyurt, Sultanbeyli ve Arnavutköy’de yoğunlaştığı belirtildi.

Ayrıca geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK’da normalleşme ile ilgili dört aşamalı bir planın gündeme geldiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan“Tedbirleri hızlandırabiliriz de tekrar sıkabiliriz de, bu pandemi ile ilgili gelecek verilere bağlı” ifadelerinde bulundu. Seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı il sayısının artırılmasının planlandığını söyleyen Erdoğan, “Vaka sayısının düştüğü illerde rahatlama olacak” dedi.

Dört aşamalı plana göre;

  • 11 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında vaka sayısı az olan illerde kısıtlamanın kaldırılmasının gündeme gelmesi ön görülüyor.  İstanbul, Ankara, İzmir ve Zonguldak’ın ise seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı son iller olacağı tahmin ediliyor.
  • İkinci aşamada ise sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılacağı tahmin ediliyor. 65 yaş ve üstü için serbest gün sayısının artacağı ve kafe ile lokantaların belli sınırlamalarla hizmet vereceği ön görülüyor.
  • 12 Haziran’da ise Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması planlanıyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacağı belirtiliyor.
  • Umrenin Eylülde yapılması planlanıyor. Kütüphanelerin Haziran ayında açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlayacağı ön görülüyor. Pandemi hastanelerinin de sayılarında azaltma yapılacak.
  • Temmuz’da ise Sinema, tiyatro ve açık hava konserler gibi etkinliklerin başlaması planlanıyor. Toplu etkinliklere sayı kısıtlaması ile izin verilecek.  Konserlerde de birer koltuk boşluk bırakılacağı ve maske kullanımının zorunlu olacağı düşünülüyor.
  • Temmuz ayında yapılması planlanan İstanbul Opera Festivali, Ağustos ayında yapılması planlanan Bodrum Bale Festivali ve Aspendos Opera Festivali için ise henüz bir karar yok, görüşmeler devam ediyor.
  • Üçüncü aşamanın ise  1 Eylül’de başlayıp yıl sonuna kadar süreceği belirtildi. Okulların açılacağı ancak öğrenci ve öğretmenlerin bazı tedbirlerle okula gideceği belirtildi. Hijyen kurallarına dikkat edileceği belirtiliyor.
  • Üçüncü aşamada kapalı alanda konser, düğün gibi etkinliklerin yapılabileceği belirtiliyor.  
  • Dördüncü aşamanın ise 2021 yılı ocak ayının ilk haftası başlaması hedefleniyor.  Dördüncü aşama ile beraber hayatın tam manasıyla normale dönmesi bekleniyor. 2021 Ocak’tan sonra maske ile ilgili zorunluluklar hiç olmayacak ve tüm noktalara uçuş serbestliği olacak. Hijyen kurallarına ise dikkat edilmeye devam edileceği tahmin ediliyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı