Gündem

Cumhurbaşkanı’ndan ‘Korona Salgını Ne Zaman Bitecek?’ Sorusuna Cevap!

Koronavirüs tablosunda yoğun bakım ve entübe hasta sayısının azalması ve vaka artış hızının düşmesi ile umut veren gelişmeler yaşanırken herkes koronavirüs ne zaman tam anlamıyla bitecek sorusunun cevabını merak ediyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ramazan Bayramı’nda bütün milletçe çifte bayram yapacağımızı umut ediyoruz inşallah” dedi.

Ayrıca konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürecin başından bu güne kadar olduk.a titizlikle ve profesyonelce yürütülen tedbir ve alınan kararların sonuç vermeye başladığını belirtti. Tedbirlerle birlikte sokağa çıkma kısıtlamasının da sürece oldukça önemli katkı yaptığını ve vatandaşların evde kalmasından memnun olduğunu belirttiği kaydedildi. Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’nda yapımı devam eden 2 bin 500 yatak kapasiteli sahra hastaneleriyle ilgili de  Türkiye genelinde yatak kapasitesi ile ilgili hiçbir sıkıntı bulunmadığını da belirtti.

Dün de konuyla ilgili olarak Ramazan Bayramı ve sonrasına dikkat çeken açıklamalar yapılmıştı.Geçtiğimiz Cuma günü basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs bulaşma hızının ve ölüm artış hızının düşüşe geçtiğini belirtmişti. Pek çok uzman da bu konuda görüşlerini dile getirdi. Son olarak dün yani 18 Nisan koronavirüs vaka ve ölüm tablosuna bakıldığında vaka ve ölü sayısında da azalma olduğu gözlendi. Herkes ‘Normalleşme’nin ne zaman olacağını merak ederken büyük bir dalgalanma olmadığı takdirde, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşme adımları atılabileceği öngörüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vakalarının pik ve plato yapması ile düşüşe geçmesiyle ilgili belirttiği tarihlerle birlikte planlamalar başladı. Eğer ikinci bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşmenin gündeme geleceği tahmin ediliyor. Haziran ayı başında ise her il için farklı uygulamaya gidilecek.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi önümüzdeki iki hafta elde edilecek veriler çok önemli, yeni mücadele planlamasının bu verilere göre oluşacağı ön görülüyor.

İddiaya göre toplantılarda, önümüzdeki iki haftaya ve bir aya dair değerlendirmelerde bulunuldu. Alınan kararların uygulanması konusunda sıkıntıların olduğu, sosyal mesafe ve sokağa çıkmama konusunda ihlaller yaşandığı belirtildi. Toplantılarda, önümüzdeki bir haftanın kritik olduğu, iki haftalık verilerin de sonraki süreçle ilgili takvimi belirleyeceği belirtildi. Verilere göre, her ilin pik noktasının farklı tarihlerde gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak sokağa çıkma yasağının hafta sonu ile sınırlı kalmasına veya daha da genişletilmesine karar verilecek.

Yapılan değerlendirmelerde İstanbul’da plato noktasına yaklaşıldığı, Ankara ve İzmir’in ise henüz platodan uzak olduğu belirlendi. Ankara’da ise kontrollü yaşamın İstanbul ve İzmir’e daha başarılı olduğu kaydedildi. Gelişmelere göre Bilim Kurulu’nun yeni tavsiyeleri gündeme getireceği belirtildi. Bakan Koca’nın dile getirdiği mayıs ayı takvimine göre, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak tedbirlerde esnemenin uygulanabileceği belirtiliyor. Haziran ayı başında ise her il için farklı tedbir uygulamalarına gidilebileceği belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı