Gündem

Dikkat! Ara Sokaklarda Koronavirüs Tehlikesi!

Bilindiği üzere normalleşme süreci ile birlikte cafe, restoran ve kıraathaneler açıldı. Açılan mekânlar için masalar arası mesafe 1.5 metre olarak belirlendi. Pek çok işletme kriterlere uyarken, bazı işletmelerin eski alışkanlıklarını sürdürdükleri gözlemlendi. En büyük sıkıntının ise, personel ile müşteri arasındaki bir metre kuralında yaşandığı belirlendi.

İstanbul’un en hareketli semtlerinden olan Beşiktaş, Nişantaşı, Beyoğlu’nda sosyal mesafe düzenlemesine uymayan işletmelerin genelde küçük ölçekli kafe, büfe ve barlar olduğu belirlendi, restoranların masa düzenlemeleri ise koronavirüs önlemlerine uygun şekilde yerleştirilmiş durumda. Beşiktaş Çarşısı esnafı da normalleşme sürecinin ikinci gününde de dükkanlarını siftahsız  kapadıklarını belirtti.

Bilindiği üzere İstiklal Caddesi girişinde zabıta ekipleri vatandaşlara ücretsiz maske ve dezenfektan dağıtıyor. Ara sokaklardaki bazı kafelerde mesafe kuralına uyulmadığı gibi, Nevizade’de her masaya uyarı levhası konulmasına rağmen sıkışıklığın devam ettiği gözlemlendi.

Normalleşme süreciyle birlikte en çok merak edilen konulardan biri de restoran, kafe ile lokantaların yeni düzenin nasıl olacağı. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, kafe, restoran ve lokantaların Haziran ayı başında yeniden hizmete başlayacağını açıkladı. Bu dönemde müşterilerin ateşleri ölçülecek, masa aralarında en az 2 metre mesafe olacak ve masalarda tuzluk, biberlik olmayacak. Bu dönemde çatal, bıçak ve kaşıklar ise tek kullanımlık olacak.

Bingöl, “Artık adrese teslim yani paket servis bir restoran için olmazsa olmaz hale geldi. Virüsten önce çok sayıda işletme paket servis hizmeti vermiyordu ama artık bu politikasını gözden geçirecek. Paket servis konusuna mesafeli duran birçok üyemiz bu sebepten ötürü artık bu hizmeti vermeye başladı ve başlayacak” şeklinde konuştu. Ayrıca Bingöl; “Bu proje ile gıda güvenliğini ön planda tutan işletmelere sertifikalarını verecek, dikkat etmeyenleri de uyaracağız. Yeni süreçte bu belgelendirme, hijyen konularına dikkat etmeyen işletmeler ayakta kalamaz” ifadelerinde bulundu.

Bingöl sözlerine “İşletmeler açıldığında henüz net bir karar yok ama dükkanın kapasitesinin yüzde 50’si kadar müşteri alınması gündemde. İşletmeye gelen bütün müşterilerin ateşi ölçülecek ve masa aralarında 2-2,5 metre mesafe olacak. Masada tuzluk, biberlik olmayacak bunlar tek kullanımlık ufak poşetlerde verilecek. Talep edenlere tek kullanımlık çatal kaşık bıçak verilecek veya mevcut kaşık çatal bıçaklar temassız bir şekilde paketlenip masaya gelecek ve müşteri kendisi bunu açacak. Ayrıca bu dönemde self-servis konusu da büyük talep görecek. Personelin ise mümkün olduğunca müşteri ile az teması, maske – eldiven – bone gibi aparatları kullanması ve bunları sık sık değiştirmesi planlandı.” diyerek son verdi.

Bu süreç, dileyen perakendeciye salgının seyri hakkında genel bir  kanaat edinene kadar, esnek çalışma saatine (12.00-20.00) uygun  faaliyet göstermesine izin verilmesi yönündeki tavsiye kararı ile  başlamıştır. Nitekim bu kararın alınmasından hemen sonra gerek  perakendecilerin talepleri ve uygulamaları nedeniyle gerekse kamu  sağlığının korunması mücadelesine destek olmak amacıyla  AVM’lerin  geçici süreliğine kapatılması, AVM’lerin kapalı kaldığı süre boyunca  da kiracılardan kira bedeli tahsil edilmemesi yönünde tavsiye  kararları alınmıştır. Tüm bu kararlarda kamu sağlığının öncelik olduğu  ve ayrıca istihdamın kesintisizliğinin de en önemli gündemlerimizden  birini oluşturduğu vurgulanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı