Gündem

Dışişleri Bakanı’ndan Önemli Açıklamalar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu koronavirüs ile ilgili mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Covid-19 Koordinasyon ve Destek Merkezi’nin başında Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran bulunuyor. 103 ülkeden 65 binden fazla vatandaşlarımızı Türkiye’ye getirdik. Maalesef bugüne kadar yurt dışında 473 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu vefatlarda 350’den fazla cenazeyi ülkemize getirebildik.” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs ile birlikte ‘Karantina’ kavramı da hızla hayatımıza girdi. Son olarak karantinada vatandaş sayısını açıklayan Bakan Kasapoğlu, 76 ildeki yurtlarda 28 bin 700 vatandaşın karantinada olduğunu, 37 bin 468 vatandaşın ise evlerine uğurlandığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelen vatandaşlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu, 14 günlük karantina süreçlerini geçirdikleri 76 ildeki yurtlarda 23 bin 801 vatandaşın bulunduğunu, 32 bin 668 vatandaşın da karantina süreci sonrasında evlerine döndüğünü belirtmişti.

’Bu zorlu süreci hep birlikte atlatacağız.’’diyen Bakan Kasapoğlu, “Devletimizin tüm kurumları elini taşın altına koyuyor. Biz de başta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olmak üzere, ilgili kurumların tamamıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda, bakanlığımıza bağlı öğrenci yurtlarımızı yurt dışından dönen vatandaşlarımızın 14 günlük gözlem altında kalma süreçlerini geçirmeleri için hazırladık. Şu anda ülkemizin dört bir yanında otel konforundaki yurtlarımızda, yurt dışından ülkemize dönen vatandaşlarımızı ağırlıyoruz. Karantinadaki vatandaşlarımız ramazan ayını yurtlarımızda huzurla geçirecekler. Vatandaşlarımızın mutlu bir şekilde yurtlarımızdan ayrılması adına büyük bir özveriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde de bu kapsamda Macaristan’dan Bingöl’e getirilip karantinaya alınan bir kişi twitter hesabından “Budapeşte-Bingöl seferine tanık oldum resmen. Pasaportumdan bu kara lekeyi nasıl silerim” şeklinde paylaşımda bulundu. Bunun üzerine Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Paylaşımı ile tepki çeken kişi hakkında sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan soruşturma başlatıldı. Olay üzerine Başsavcılık;

 “Dün gece Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Bingöl’e gelen uçakta yer alan ve karantina altında bulunan Pelin Portakal adlı şahıs hakkında paylaşımı sebebiyle halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan soruşturma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu.

Tahliyeler ile ilgili olarak da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; ‘İkinci başlattığımız tahliye kapsamında, inşallah bu gece itibarıyla 15 bin vatandaşımızı ülkemize getirip, farklı şehirlerde karantina altına almış olacağız. Geri kalan vatandaşlarımızı da getireceğiz. Herkes başka gıda güvenliği ve sağlık alanı olmak üzere ihtiyacını karşılamak için kaynaklarını çeşitlendirme yönünde çalışmalar yapıyor. Tüm ülkelerin, aşağı yukarı liste çeşitlendirmesi yaparken, Türkiye’yi ilk üçe koyduğunu görüyoruz. Bu, bizim için önemli bir fırsattır ve kendimizi buna göre hazırlamamız lazım.  İkinci başlattığımız tahliye kapsamında, inşallah bu gece itibarıyla 15 bin vatandaşımızı ülkemize getirip, farklı şehirlerde karantina altına almış olacağız. Geri kalan vatandaşlarımızı da getireceğiz. Bu, cumhuriyet tarihinin en büyük tahliye harekâtıdır, operasyonudur. Başarılı ve sorunsuz bir şekilde yürütüyoruz.’ şeklinde açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, birinci aşamada 70’ten fazla ülkeden 39 binden fazla kişinin Türkiye’ye getirildiğini hatırlattı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin yurt dışındaki uluslararası örgütler nezdinde 12 daimi temsilciliğinin bulunduğunu belirtti. Bu temsilciliklerden örgütlerin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldıkları ve durum değerlendirmesi yaptıklarını da vurguladı.

Öncesinde de 7 ülkeden 3 bin 358 öğrenci tahliye edilmişti, tahliye edilen öğrenciler Sakarya ve Samsun’daki yurtlarda karantina altına alındı. 2 bin 807 Türk  de Coronavirüs nedeniyle Avrupa’dan Türkiye’ye dönmek için talepte bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Ülkeleri’nden getirilen 2 bin 807 Türk’ün İstanbul ve Kocaeli’de yurtlarda karantina altına alınacağı bildirmişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı