Gündem

Diyanet Başkanlığı’ndan Teravih Namazı Açıklaması!

“Herkes evinde ailesi ile birlikte teravih namazlarını kılabilir, çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır.” Açıklaması Diyanet Başkanlığı tarafından yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldığı ‘’2020 Yılı Ramazan Ayı ‘’ adlı programda açıklamalar yaptı.

Ali Erbaş “Bugün bir yandan salgın hastalık, korku, endişe, diğer yandan ise savaş, açlık, şiddet ve vahşetin kıskacında inleyen insanlık, Allah’ın varlık ve tabiat için koyduğu ölçülerin bozulmasındaki sorumluluğunu muhasebe etmek zorundadır’’ diyerek bulunduğumuz olayların ne kadar ciddi konular olduğunu vurguladı.

Oruç ibadetinin anlam ve öneminden bahseden Ali Erbaş :

“Özellikle sağlık nimetinin önem ve anlam kazandığı bugünlerde, oruç ibadetinin bağışıklık sistemimiz açısından çok önemli olduğunu , bağışıklık sistemimizi koruyup daha çok güçlendirdiği bilimsel gerçeğinin de idrakinde olarak sağlığımız için önemli tehdit oluşturan, başta sigara olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları terk edip yüce Allah’ın bize ikram ettiği bu emanete sahip çıkalım.” Açıklamalarında bulundu.

Ali Erbaş yaptığı açıklamalarda Kan Bağışı çağrısı yaptı.

“Ramazandan önce tüm mensuplarımızı, din görevlisi hocalarımızı ve milletimizi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum”  diyerek kan bağışı için halka seslendi.

Ramazan aylarında radyo da, programlarda, televizyon programlarında Ramazan Ayı ile ilgili konuşma yapan kişilerin doğru bilgi aktarmaları gerektiğini, kaynağı olmayan bilgilerin açıklanmaması gerektiğini ve tartışmaya sebep olacak konuların programlarda konu olmaması gerektiğini de vurguladı.

İhtiyaç sahiplerine yardım çağrısı

Ali Erbaş “İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız’ dedi ve yoksul kişilere yardım etmemiz gerektiğini söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ramazan ayında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplamda 12 milyon liraya yakın bir yardım paketi oluşturacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı