Gündem

Diyanetten Uzaktan Cemaat Namazı Hakkında Açıklama!

Koronavirüs salgını nedeniyle camilerin kapatılmasına karar verilmişti. Cemaatle birlikte kılınan toplu namazlar için pek çok alternatif üretilmeye başlandı. Bu alternatifler çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, televizyon ve internet üzerinden yayınlanan namazlara uzaktan eşlik etmenin caiz olmadığını bir kez daha vurguladı.

Cemaatle kılınan namazlar için bir arada bulunmanın son derece önemli olduğu ifade edildi. Bu süreç içerisinde aynı mekanda bulunulamayan durumlarda, televizyon ve internet üzerinden toplu namaz kılınamayacağı açıklandı. Caiz olmayan bu durum için vatandaşlara uyarı yapıldı.

Cuma Namazları Evde Kılınamaz!

cemaat

Son dönemlerde camilere gidemeyen ve evde izolasyon halinde bulunması gereken cemaat Cuma namazları gibi toplu namazlar için farklı alternatifler üretmeye başladılar. Bu süreçte bazı kaynaklarda televizyon ya da internet üzerinden cemaat namazlarının kılınması üzerine bazı çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu durum Diyanet İşleri Din İşleri Başkanlığı tarafından bazı müzakereler sonucunda reddedildi.

Evde cemaat dışında kılınan bir namazın Cuma namazı özelliği taşımadığının özellikle altı çizildi. Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre, ‘Cuma namazının en önemli ayrıntısı imam eşliğinde ona uyum sağlayan cemaat eşliğinde kılınıyor olmasıdır. Televizyon ya da internet karşısında evde uzaktan kılınan namazın bu kategori içerisine girmesi mümkün değildir. Evden kılınan cemaat namazları caiz değildir’ ifadeleri kullanıldı. Bir süredir cemaat namazlarının evde kılındığına dair ortaya atılan haberlerde vatandaşlara uyarılar yapıldı.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı