Gündem

Doktor Açıkladı: Panik, Koronavirüs’ten Daha Zararlı

Koronavirüs Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı günden bu yana tüm dünyada korku yaratmaya devam ediyor. Hızla artan enfekte kişi sayısı ve şu an için sayısı 100’ü aşan ülkede tespit edilmesi, hem insanları endişelendiriyor hem de günlük hayatlarını panik içerisinde geçirmelerine neden oluyor. Bu durumun yanlış olduğunu düşünen Kanadalı bir doktor, panik durumunun Corona Virüsü’nden çok daha tehlikeli olduğuna dair bir açıklama yayınladı.

Corona Virüsü’ne dair yaptığı açıklamayla bir anda adından söz ettiren bulaşıcı hastalık uzmanı Abdu Sharkawy, Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde çalışıyor. Şimdiye dek pek çok ülkede birçok salgın hastalık üzerine çalışmış olan doktor, Corona Virüsü’nden korkmadığını, asıl korktuğu şeyin toplumsal panik ve bu durumun yol açtığı sonuçlar olacağı üzerinde durdu.

Doktor Açıkladı: Panik, Koronavirüs’ten Daha Zararlı

Corona Virüsü Hakkında Açıklama Yapan Doktor Çok Konuşulacak

1 milyona yakın paylaşılan açıklamada çok konuşulacak ifadelere yer verildi. Doktor virüs salgınından ziyade insanların yaşadığı panik üzerinde durarak asıl tehditin toplumsal davranışlarda gizlendiğini belirtti. 

Corona Virüsü salgınından önce Afrika’nın en gelişmemiş ülkelerinde bile çalışmış olan ve HIV-AIDS başta olmak üzere hepatit, SARS, kızamık ve benzeri pek çok hastalıkla yüzyüze gelmiş olan doktor, SARS dışında neredeyse hiçbir salgının onu apaçık bir korku içinde hissettirmediğini belirtti.

Corona Virüsü Değil, Panik Tehlikeli

COVID-19 salgınından da söz eden doktor, virüsten değil yaşanan toplumsal panikten korktuğunu belirtti. Virüsün yaşlı ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler için tehlikeli olduğunu ve bu insanlar için endişelendiğini belirten bulaşıcı hastalıklar uzmanı, salgının her türlü yayılacağını fakat asıl korunması gereken bu kişilerin yeterli sağlık hizmetinden yoksun kalabileceğinden korktuğunu ifade etti.

Doktor Açıkladı: Panik, Koronavirüs’ten Daha Zararlı

N95 maske satımına da değinen doktor, sağlık birimlerinin kullanması şart olan bu maskelerin sağlıklı insanlar tarafından satın alınarak kafelere giderken kullanılmasının oldukça hatalı olduğunu belirtti. Aynı şekilde kendisinde Corona Virüsü belirtileri gözlemleyerek hastanelere akın eden kişilerin de gerçekten hasta olan ve durumları aciliyet taşıyan kişilerin tedaviye ulaşmasını zorlaştıracağından, acil durumdaki hastaların bu durumdan zararlı çıkabileceğinden korktuğunu dile getirdi.

Koronavirüs Etkinlik İptaline Sebep Oluyor 

Koronavirüs salgını sebebiyle seyahat planlarının iptal edilmesi ve aile etkinliklerine son verilmesi gibi önlemlerin büyüyerek Olimpiyat Oyunları’nın iptaline varan boyuta ulaşmasının korkutucu olduğunu belirten doktor, virüsün bitmekten çok uzak olduğunu fakat geldiğinde büyük bir zarara yol açmayacağını, asıl zarara yol açan şeyin insanların kendini her şeyin üstünde tutma eğilimi olduğunu bildirdi.

Elleri temiz tutmanın öneminin de altını çizen doktorun görüşleri daha uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı