Gündem

Doktorlar Açıkladı: Ibuprofen İçeren İlaçlar Kullanmayın

Fransız doktorlar, ibuprofen içeren ilaçlar gibi bazı ilaç türlerinin Corona virüsüne karşı durumu daha kötü hale getirdiğini söylüyor. Corona virüsü aşısı ve tedavisiyle ilgili çalışmalar sürerken, tedavi amaçlı bazı ilaçlar da kullanılıyor. Virüsle savaşan ülkeler, şu an halihazırda kullanılan ilaçları, virüsün semptomlarını iyileştirmek için hastalarına veriyor.

Corona virüsü aşısı henüz bulunamadı ve etkin bir tedavisi de henüz yok. Uygulanan tedaviler şu an için sadece hastaların semptomlarını azaltmak yönünde. Doktorlar sık kullanılan bir ilaç türünün Corona virüsüne yakalanmış insanlarda kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Ibuprofen İçeren İlaçlar Yerine Parasetamol

Avrupa’da virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan Fransa’da doktorlar, virüse yakalanan insanlarda Parasetamol içeren ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyor. Fransa Sağlık Bakanı, Ibuprofen etkin maddesini içeren ilaçların hastalığı daha da kötü hale getirdiğini belirtiyor.

Fransa’da şu anda 4481 doğrulanmış Corona virüsü hastası ve 91 ölüm vakası var. Fransız hükümeti, Corona virüsünün önüne geçebilmek amacıyla Perşembe günü okulları tatil etmişti ve ardından sinemaları, restoranları, mağaza ve turistlerin sık gittiği mekanları kapatmıştı. Hatta Eyfel Kulesi de salgının önlenmesi amacıyla geçici olarak kapatılmıştı.

NSIAD Türü İlaçlar Hastalığı Daha Kötü Hale Getiriyor

Non Steroidal Antienflamatuar ilaçlar (NSAID) ağrı kesici, kan pıhtılarını engelleyici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyor ve birçoğu da Fransa’da reçetesiz olarak satılıyor. İnsanlar hastalık belirtilerine göre bu ilaçları kullanıyorlar. Corona virüsünün semptomları arasında baş ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler yer alıyor ve insanlar NSAID türü ilaçları semptomları azaltabilmek için kullanıyorlar ancak Fransız doktorlara göre NSAID türü ilaçlar Covid-19 hastalarını daha da kötüleştiriyor.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Covid-19 hastalarının ya da hastalığa yakalanma şüphesi olanların NSAID türü ilaçları kullanmamaları gerektiğini belirtti. Bakan, Ibuprofen içeren ilaçlar yerine Parasetamol içeren ilaçların kullanılmasını tavsiye etti. Bakanın açıklamasına göre parasetamol içeren ilaçlar, Corona virüsü kapmış kişilerin vücudunda savunma sisteminin bir parçası olarak doğal şekilde oluşan iltihabı önlemeye çalışmıyor. İltihap ve ateş önlenmeyince hastalığın şiddeti azalmıyor ve bağışıklık sistemimiz virüsle daha etkin bir şekilde savaşıyor.

Parasetamol içeren ilaçlar baş ağrısını da iltihap oluşturma sürecinin önüne geçmeden azaltıyor ancak yine de parasetamol türü ilaçların diğer ilaçlarda olduğu gibi çok fazla kullanılmaması gerektiği de belirtiliyor.

Fransız doktorlar ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçlarla ilgili keşiflerini yoğun bakımda yatan hastalarını gözlemleyerek oluşturmuş. Hastalığı şiddetli geçiren genç hastaların yüksek dozlarda NSIAD aldığı tespit edilmiş. Toulouse Hastanesi’nden Jean-Louis Montastruc’a göre iltihap önleyici ilaçlar komplikasyon riskini yükseltiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı