Gündem

Dolar 7 TL’yi Aştı!

Dolar kuru yeni güne hareketli başladı. Bugün yani 1 Mayıs itibariyle Dolar kuru, psikolokij sınır olarak bilinen 7 lira bandını aştı. Dolar bugün itibariyle 7,04 liradan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda euro 7,73’den, sterlin ise 8,84 seviyesinden işlem görüyor.

Dün günü 6,99 seviyesinden kapatan dolar kuru, yeni güne 7 lira bandını aşarak başladı. Bugün 1 Mayıs dolayısıyla yurt içinde piyasalar kapalı. Fakat uzun süredir 7 lira sınırında seyreden dolar, psikolojik sınır olarak bilinen 7 lira bandını aştı.

Konuyla ilgili Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Risk iştahı azaldı. Gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı oldu. Bizim de diğer merkez bankalarında olduğu gibi dalgalanmalar ve rezerv seviyelerinde dalgalanma olabiliyor. İletişimimizde sıklıkla söylediğimiz gibi toplam rezervler üzerinden rezervleri değerlendirmek gerekir. Genel rezerv seviyemiz kısa vadeli yükümlülükler açısından bir sıkıntı olacağını değerlendirmiyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca, geçtiğimiz gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni 10 TL’lik banknotlar için duyuru yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 lira banknotların tedavüle verileceği açıkladı. Banknotlar 4 Mayıs itibariyle tedavülde olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada;

  • ‘1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.
  • Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip  10 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.
  • Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır. 
  • I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; IV. tertip 100 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.
  • Kamuoyunun bilgisine sunulur.’şeklinde belirtildi.

Son olarak geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararı açıklandı.Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e düşürdü. TCMB, faiz oranını 100 baz puan indirdi. Bilindiği üzere 17 Mart’taki PPK toplantısında ise politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 9,75 düzeyine çekilmişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı