Gündem

Dr. Serdar Savaş: Türkiye’de Vaka Sayısı 650 Bin – 1 milyon Aralığında!

Koronavirüs salgını ile ilgili pek çok uzman birçok iddia ile gündeme gelmekte. Her bir uzman süreci kendi bilgi ve bakış açısıyla değerlendiriyor. Son olarak Dr. Serdar Savaş, vaka sayısının şu anda 650 bin ile 1 milyon aralığında olduğunu iddia etti. Savaş, “Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıksın” şeklinde konuştu.

‘Toplum Sağlığı Genombilim’ alanının kurucularından Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş, “Şu an ülkemizde corona virüs (SARS-CoV-2) ile enfekte olan 650 bin-1 milyon arasında kişi var, sağlık sistemimizin kapasitesinin aşılmasından endişe ediyorum. Bu yıl İstanbul’da, geçtiğimiz yıl Mart ve Nisan aylarına göre ölümlerde ciddi oranda artış var, bu rakamın ancak yarısı resmi olarak açıklanan Covid-19 vakalarına bağlı ölümlerle açıklanabilir” şeklinde açıklama yaptı.

Doktor Savaş ayrıca, “Konunun önemini en iyi kavrayan ve sınırlarını en etkili şekilde kontrol eden ilk ülkeler arasındaydık” dedi ve salgın öncesi gerekli hazırlıkların yapıldığını, okulların kapatılmasının uçuş yasaklarının, sınırların kapatılmasının önemli ve doğru kararlar olduğunu belirtti.

Savaş ayrıca ‘Şu anda günde 30 bin test yapıyoruz, bu çok güzel bir haber, ama Türkiye’nin ilk vakasını tespit ettiği andan itibaren günde 20-30 bin test yapması gerekirdi, böyle bir kapasitesi vardı. Test sayılarını bu rakamlara çıkarmak için üç hafta zaman kaybedildi. Bunun teknik bir nedeni yoktu. Bu durum karar alma mekanizmalarının yavaşlığından kaynaklanan bir gecikmeydi.’ dedi. Savaş, geçtiğimiz hafta bilim kuruluna halk sağlığı uzmanı üyelerin eklenmesinin de çok olumlu olduğunu belirtti.

Ayrıca Savaş,

 • Başta doğru önlemlerle kazandığımız çok kıymetli zamanı ne yazık ki iyi kullanamadık. Vaka artış eğrisinin ucu hala yukarı doğru gidiyor.
 • Salgının tepe noktasına ulaşmamıza daha haftalar var. Eğer vaka sayımız azken sürveyans, yani vaka arama-tarama, hasta kişilerin temas ettiği kişilerin belirlenmesi ve test seferberliği olsaydı bugün çok daha iyi durumda olurduk.
 • Bu çalışmaların da öneminin kavrandığını, şu anda bu konuda doğru bir yaklaşım olduğunu ama sorunun yine geç almak olduğunu belirten Savaş “geç de olsa yapıyor olmamız artı bir değerdir.
 • Hekim arkadaşlarımız hastanın şikayetleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile aslında tanı koyuyor ve tedaviye başlıyorlar. Ancak filiasyon çalışmaları, yani bu vakayla temas eden kişilerin tespiti ve karantinası ancak test sonucu geldikten sonra başlıyor.
 • Bu sırada da birkaç gün kaybediliyor” diyerek önemli bir sorunu dile getirdi. Savaş, doğru yönetimi ise “BT sonucuna göre klinik olarak Covid-19 pozitif kabul edilen vakalar kayıtlara COVID-19 pozitif olarak geçmeliydi ve vakit kaybedilmeden filiasyon çalışmalarına hızlıca başlanmış olması gerekirdi.
 • Kontrollü sokağa çıkma yasağı ve etkili sürveyans stratejilerinin uygulanması ile ilgili Savaş “Ancak bunlar uygulanmadı. Şu anda ülkemizde bir milyona yakın insana corona virüsü bulaşmış olduğunu hesap ediyorum. Salgın yönetimi bu şekilde devam ederken sürveyansla sonuç alma imkanımız çok azalmıştır” dedi.
 • Savaş sözlerine şöyle devam etti, ‘Şu anki veriler salgının kontrol altına alınmasının oldukça uzadığını gösteriyor. Önerdiğim müdahaleler 16 Mart ve 23 Mart haftalarında yapılabilirdi.
 • Özellikle 23 Mart haftası çok kritikti. O zaman yaptığımız projeksiyonlar, bulaşmayı %35-50 oranında azaltan önlemlerin birkaç hafta içinde devreye sokulması ile salgının kontrol altına alınabileceğini gösteriyordu.
 • Şimdi ise bulaşmayı en az %80 azaltmamız gerekiyor. Şu andaki salgın yönetimi yaklaşımı ile bu mümkün değil.
 • En büyük korkum ölüm sayılarının, sağlık hizmetlerinin kapasitesini aştığımız için yükselmesidir. Benzer durum İtalya’da yaşandı. Doktorlar tedavi için hayatta kalma şansı daha yüksek hastalara yöneldi.
 • Bu da ölüm oranlarının artmasına neden oldu. Ülkemiz yoğun bakım yatak sayılarını artırma gayreti içinde. Umarım bu konuda bir darboğazla karşılaşmayız.’

Doktor Savaş açıklamarına Eğer hafta sonları veya kısa süreli başka sokağa çıkma yasakları konacaksa bari o günlerde, yeterli önlemleri alarak 65 yaş üstünün sokağa çıkıp yürüyüş yapması, açık havada dolaşması temin edilmelidir. “Tabii bir yandan da hastaneye gelen vakaları hayatta tutmaya yönelik uygulamaları gözden geçirmeliyiz. Hastane hizmetleri açısından üzerinde en çok durulması gereken ise sağlık çalışanlarının rasyonel nöbet çizelgeleri, dinlenme saatlerinin düzenlenmesi, malzeme ihtiyaçlarının karşılanması, beslenmeleri ve aileleri ile ilgili almaları gereken desteğin organize edilmesidir.’diyerek son verdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı