Gündem

DSÖ’den Korkutan Koronavirüs Açıklaması!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, koronavirüs salgınıyla ilgili  henüz “en kötü durumla” karşılaşılmadığını söyledi.

Koronavirüse karşı ‘küresel dayanışma ve ulusal birlik’ çağrısında bulunan Ghebreyesus, aksi halde dünyada koronavirüs sebebiyle daha fazla insanın öleceğini söyledi. Ghebreyesus “Bu ikisi olmadan, bize inanın ki daha en kötüsü bizi bekliyor. Bu trajediyi önleyelim. Bu öylesine bir virüs ki daha pek çok insan anlayabilmiş değil.” şeklinde açıklama yaptı.

Ghebreyesus, “Bu virüsü birbirinizle kavga etmek veya siyasi puan kazanmak için bir fırsat olarak kullanmayın. Bu tehlikeli bir durum. Ateşle oynamak gibi bir şey. Lütfen birlikte hareket edin.”dedi. Ayrıca Ghebreyesus “Bu virüs tehlikeli. Bu virüs bir numaralı halk düşmanı. Bu virüs yeni ve grip gibi ciddi bulaşma huyları var. Tıpkı grip gibi çok bulaşıcı. Aynı zamanda da SARS ve MERS’te olduğu gibi çok büyük bir katil. Bunun çok tehlikeli bir kombinasyonu var.”şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs nedeniyle vaka sayısı 1 milyon 947 binin, ölüm sayısı 121 binin üzerinde seyretmeye başladı. Tüm dünyada aşı çalışmaları sürerken farklı uzmanlar farklı pik tarihleri ve aşı tarihleri vermeye devam ediyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, Avrupa’da karışık bir fotoğraf var” dedi.

DSÖ Sözcüsü, “Bazı ülkelerde hafif düşüş var ancak İngiltere ve Türkiye’deki koronavirüs vakalarında halen yükseliş gözleniyor” dedi ve ekledi; “Kesinlikle henüz pik noktasını görmedik. 12 ay ya da daha uzun bir süreden önce aşının hazır olmasını ummayın.”şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın toplantısında koronavirüs verilerini açıkladıktan sonra başka önemli açıklamalarda da bulundu. Aşı çalışmaları ve tedavi yöntemleri ile ilgili konuşan Koca özellikle uygulanan filyasyon yöntemine tekrar dikkat çekti.

Bakan Koca Dünya Sağlık Örgütü’nün de Türkiye’yi tedavi anlamında takdir ettiğini belirtti.

Bakan Koca konu hakkında,

  • ‘Yeni bir tedaviye başladığımızda bütün Türkiye’de başlamış oluyoruz.
  • Şu anki tablomuzda hasta artış hızımız düştü, ölüm artış hızımız durağan bir dönemde bu tablo bizim için sevindirici.
  • Erken dönemde başlanan tedavi bu anlamda çok önemli.
  • Erken dönemde yüksek akımlı oksijen ile entübe etmemek olumlu sonuçlar yaratıyor.
  • Farklılığımızı hızla dünyaya duyurmak istiyoruz.
  • Dünya sağlık örgütünün Türkiye ile ilgili hiçbir sorunu yok. Hem vaka hem ölüm oranlarını ne kadar şeffaf açıkladığımızı belirttiler.
  • Türkiye için verilmiş olan kod doğrulanmış vaka tanımı şeklinde.
  • DSÖ bu anlamda yaptığımız çalışmaları takdir ediyor.
  • Biz hekimlerimize güvenelim.
  • Ölüm sayılarındaki düşüş bizim tedavideki farklı yaklaşımımızdan kaynaklanıyor. ‘dedi.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı