Gündem

DSÖ’den Maske Kullanmanın Beş Kuralı!

Koronavirüsten korunmanın yollarından biri de hiç şüphesiz maske takmak. Mümkün olduğunca zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamakla birlikte zorunlu halde dışarı çıkıldığında ise maske takmak koronavirüsten korunmak için son derece etkili bir yöntem.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) maske takmanın beş önemli kuralını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü sitesinde bu kuralları şöyle açıkladı;

  • Maske takmadan önce ellerinizi sabunlu suyla yıkayarak veya alkol içeren el temizleme jeli sürerek temizleyin. Maskede delik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Genelde beyaz kısmı içte kalan kısımdır.
  • Ağzınızı ve burnunuzu tamamen kapayacak şekilde maskeyi takın. Yüzünüz ve maske arasında aralık kalmamasına, çenenizin altına inmesine iyice yüzünüze oturmasına özen gösterin.
  • Kullandığınız süre zarfında maskeyi ellemekten kaçının. Eğer boş bulunup ellerseniz ellerinizi yine sabunlu suyla yıkayarak veya alkollü el temizleme jeliyle temizleyin.
  • Maskeniz nemlendiğinde değiştirin. Kullanılmış maskeleri asla tekrar kullanmayın. Tek kullanımlık olduklarını unutmayın.
  • Maskeyi çıkarırken ön kısmını ellemeden, arkadan öne doğru, lastikli kısmından tutarak çıkarın. Maskeyi hemen çöpe atın ve ellerinizi yine jelle veya sabunlu suyla yıkayarak temizleyin.

Dün Cumhurbaşkanı’nın yaptığı son açıklamaya göre ülkemizde de market ve pazarlarda maske takmak zorunlu hale geldi.

Evde Koronavirüs Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde Corona virüsü maskesinin nasıl yapıldığını merak edenler için oldukça basit bir yöntem bulunuyor. Birkaç kolay adımı takip ederek evde Corona virüsünden korunma maskesi yapılabilir.

Corona virüsünden korunmak için önerilen ve kullanılan yöntemlerden birinin de maske olduğu biliniyor. Koronavirüs dolayısıyla fiyatı oldukça yükselen maskenin evde de yapılabilmesi mümkün mü?” sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Evde de basit bir yöntemle ve sınırlı malzemelerle maske yapmak mümkün.

DSÖ'den Maske Kullanmanın Beş Kuralı!

Evde Corona Virüs Maskesi Nasıl Yapılabilir? Hangi Malzemeler Gerekir?

Evde Corona virüsü maskesi yapabilmek için gereken şeyler sadece ambalaj (paket) lastiği ve kağıt havlu. Bu iki malzemeyle maske kısa sürede tamamlanabiliyor.

DSÖ'den Maske Kullanmanın Beş Kuralı!
DSÖ'den Maske Kullanmanın Beş Kuralı!

Öncelikle yüzü kapatabilecek büyüklükte bir parça kağıt havluyu yelpaze şeklinde katlayıp sağ ve solunda iki cm boşluk belirliyoruz. Sağ ve sol kısmındaki boşlukların arasından ambalaj lastiği geçirip bir zımba yardımıyla lastiği kağıt havluya tutturuyoruz. Lastikleri kulağımızdan geçirdikten sonra yelpaze şeklinde katlanan kağıt havlunun orta kısmı açılacak, ağzı ve burnu koruyacak şekilde kapatacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı