Gündem

DSÖ’den Türkiye’ye Övgü Dolu Sözler!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge’la video konferansla görüştü. Dr. Hans Kluge; “Ekibinizde yer alan uzmanlarınızla birlikte Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesindeki büyük tecrübesinin konu edildiği bir çalışma hazırlamaktan büyük memnuniyet duyacağım.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Koca, “Türkiye test, takip ve tedavide başarılı bir süreç yönettiğini açıkça ortaya koymuştur. Türkiye’deki rakamların seyri bunu açıkça göstermektedir. Özellikle dünyada yaşlı mortalitesinde çok ciddi sorun yaşanırken, ülkem etkin tedavi yöntemleri ve düşük mortalite oranları ile ön plana çıkmaktadır. şeklinde konuştu.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge; ‘Türkiye’nin Avrupa için ne kadar güçlü ve önemli bir işbirliği ortağı olduğunu, bizim için ne kadar büyük önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isterim. Ekibinizde yer alan uzmanlarınızla birlikte Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesindeki büyük tecrübesinin konu edildiği bir çalışma hazırlamaktan büyük memnuniyet duyacağım. İki hafta önce düzenlenen Türk Konseyi Sağlık Bakanları Zirvesi’nde, bütün katılımcı ülkeler Türkiye tarafından gösterilen dayanışmanın kendileri için ne kadar önemli olduğunu ifade ettiler. Böylesi bir uluslararası dayanışma ve liderliği üstlendiğiniz için bizzat teşekkür etmek isterim. DSÖ için çok önemli olan bir hususu da vurgulamak isterim. Hem Suriyeli sığınmacılara hem de sınırın diğer tarafındaki Suriyelilere yönelik uygulanan sağlık hizmetleri için takdirlerimi lütfen kabul edin.’ ifadelerine yer verdi.

Ülkemizde normalleşme planları uygulanmaya başlarken bir yandan da koronavirüsün tanısı ve tedavisi için yeni yöntemler de uygulanmaya devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadelede ikinci aşamaya geçiyor. Bu kapsamda hastalık belirtisi olan koronavirüs vakalarının tanısı için kullanılan PCR testlerinden farklı olarak, ‘sessiz hastaları’ bulmak ve toplumun bağışıklık oranını tespit edebilmek için ‘Elisa Testlerine’ başlanacağı belirtildi.

Elisa testleri ile geçmişe yönelik hastalık taraması da yapılacak. Yüzde 99 oranında doğru sonuç verdiği belirtilen test toplumdaki bağışıklık oranını da ölçecek. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili “Şu anda testlerin güvenirliği ile ilgili çalışma yapılıyor. Türkiye’de hâlen birinci basamak hariç, ikinci ve üçüncü basamak hastaneler ile özel hastanelerde antikor testi yapılacak cihazlar mevcut” açıklamasında bulundu.

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya hızla yayılan ölümcül koronavirüs ile ilgili pek çok konuda pek çok uyarı yapıldı. Bu uyarılara son olarak Sağlık Bakanlığı’nın evcil hayvanların bakımına yönelik uyarıları eklendi.

  • Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada evcil hayvanlarla ilgili alınması gereken önlemler şöyle sıralandı;
  • ‘Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçınılmalı.
  • Evcil hayvan ile temas sonrası eller yıkanmalı veya dezenfekte edilmeli.
  • Evcil hayvanın hastalanması halinde veya evcil hayvanın sağlığı hakkında endişe edilmesi durumunda veteriner hekimle konuşulmalı.
  • Kovid-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, Kovid-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan vardır. Ancak, Kovid-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanları öpmekten kaçınılmalı, yiyecek ve içecekler onlarla paylaşılmamalı, mümkün olduğunca evcil hayvan ile temasta bulunulmamalı.’
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı