Gündem

Dünya Sağlık Örgütü: Corona Virüs Aşısı İçin En Az 1 Sene Gerekiyor

Corona virüs, küçük nüfuslu ada ülkeleri de dahil dünyanın her yerine yayıldı. Herkes corona virüs salgınının bir an önce bitmesini bekliyor. Salgının bitebilmesi için aşının bulunması şart. Peki aşı ne zaman bulunacak?

Bütün tıp dünyası corona virüse karşı etkili bir aşı ve tedavi bulmak için çalışıyor. Corona virüs aşısı bulunduktan sonra salgının da önü kesilmeye başlayacak. Tabii ki aşıyı bulacak ülkenin maddi çıkarları da göz önüne alındığında büyük-küçük her ülke aşıyı bulabilmek için birbiriyle yarışıyor.

Aşının Kullanılabilir Hale Gelmesi için 1-1,5 Seneye İhtiyaç Var!

Dünya Sağlık Örgütü ise aşının hemen çıkmayacağını söylüyor. Genel Direktör Tedros Adnahom Ghebreyesus’a göre corona virüs aşısı bulunsa bile insanlar üzerinde kullanılabilecek hale gelmesi için 1-1,5 seneye ihtiyaç var.

Bugün İsviçre, Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı, video konferans şeklinde yapıldı. Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus, herkesin merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Herkesin çıkmasını heyecanla beklediği corona virüs aşısı için en az 1,1-5 sene gerektiğini ve aşı bulunana kadar da tedavi edici yöntemlere acil bir ihtiyaç bulunduğunu belirten Ghebreyesus, şu ana kadar dünya genelinde yarım milyon vaka tespit edildiğini ve 25 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 25 binden fazla insan hayatını kaybetse de yüz binlerce kişinin hayatta olduğunun ve yüz binden fazla kişinin de corona virüse yakalanıp iyileştiğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Dünya Genelinde Bir Sorun Haline Geldi

Ghebreyesus ayrıca sağlık çalışanların yaşadığı problemlerle ilgili de konuştu. Sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu kişisel koruyucu ekipmanların teminiyle ilgili dünya genelinde bir problem olduğunu belirterek hayat kurtarmak için gösterilen çabaların en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 74 ülkeye yaklaşık 2 milyon kişisel koruyucu ekipman gönderildiğini ve 60 ülke için de hazırlık yapıldığını söyleyen Ghebreyesus, corona virüsle ancak tüm dünya bir iş birliği ve dayanışma içine girerse mücadele edilebileceğinin altını çizdi.

Ghebreyesus, corona virüsün tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu ve tüm devletlerin, kaynaklarını corona virüsü durdurmak için kullanması gerektiğini, koronavirüs pandemisi için tüm dünyanın birleşmesi gerektiğini, hiçbir ülkenin yanlış savaşamayacağını söyledi ve birlikte çalışırsak savaşabiliriz diyerek basın toplantısını bitirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı