Gündem

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Raporu

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü’ne dair araştırmalar yapmak üzere Çin’e 25 kişilik uluslararası uzman bir ekip göndermişti. Gönderilen ekip dokuz günlük araştırmalarını tamamladı.

Çin’de ortaya çıkan ve 6 kıtaya bulaşan Corona Virüsü her geçen gün yayılmakta. Virüsün hızlı yayılmasıyla tedirgin olan insanlar Dünya Sağlık Örgütü’nün yapacağı açıklamaları bekliyor. Geçtiğimiz haftalarda Corona Virüsü’ne dair araştırmalar yapmak üzere Çin uzmanlardan oluşan bir ekip gönderilmişti. Herkesin beklediği araştırmaya dair raporlar yayınlanmaya başladı. Yayınlanan raporda virüse dair yapılan tespitlere yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü araştırmaları sonucunda tespit ettiği ana bulguları açıkladı. Çin Ulusal Sağlık Enstitüleri Klinik Direktörü  Clifford Lane’nin de dahil olduğu araştırma ekibi araştırmalar sonrasında Youtube basın toplası yaparak araştırma raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda birçok ayrıntıya yer verilirken bugüne kadarki en geniş Corona Virüsü tespitleri duyuruldu.

Corona Virüsü’ne dair hazırlanan raporda virüsün enfekte olan kişilerden yakın çevresine yayılma oranının yüksek olduğu belirtildi. Enfeksiyonun aile içinde yayılmasının yüzde  78-85 oranlarında olduğu ifade edildi.  Raporda hastalığa dair bilgilerin olmadığı ve önlem alınamadığı süreçte Corona Virüsü’ne yakalananların daha çok olduğu belirtildi.

Corona Virüsü İnsanları Nasıl Etkiler?

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı raporda hastalığın belirtilerine de yer verildi. Gribal enfeksiyon belirtilerinden pek farkı olmayan Corona Virüsü yüksek ateş, kusma, titreme, nefes darlığı, baş ağrısı ve halsizlik yapmakta.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Corona Virüsü’ne dair açıkladığı en kapsamlı rapora göre kalp, damar ve yüksek kanşekeri rahatsızlıklarına sahip olan enfekte hastaların ölüm olanlarının daha fazla olduğu belirtiliyor. Cinsiyetlere göre hastalıktan etkilenme oranının eşit olduğu belirtilirken can kaybında erkeklerin sayısının daha fazla olduğu tespit edildi.

Corona Virüsü’ne dair hazırlanan raporda hastalık dokunma ve damlacık yoluyla daha fazla bulaşma riski taşıyor. Bu nedenle öksürüğe neden olan virüse yakalananların maske ile dolaşması durumunda hastalığın yayılmasının yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Virüsün bulaştığı hastaların iyileşme sürelerinin iki hafta ve altı hafta arasında değiştiği belirtiliyor.  Yaşlılar üzerinde etkisinin daha yoğun görüldüğü virüs 80 yaş üzerindeki yaşlıları daha çok etkiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı