Gündem

Dünya Sağlık Örgütü İkinci Dalga İçin Tarih Verdi!

Sıfır noktası Çin’in Wuhan kenti olan koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 8 milyon 417 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor.” ifadelerinde bulundu. DSÖ açıklamasında olası ikinci koronavirüs dalgasının sonbahar aylarında başlamasının beklendiği belirtiliyor. DSÖ’ye göre ülkeler koronavirüs vakalarında temas-takip-tanı ve karantina süreçlerini takip altına alacak uygulama yazılımlarını geliştirmeli.

Tüm dünyada koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar devam ederken koronavirüs aşısı geliştirmek için çalışmalarını sürdüren AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot, önemli bir açıklamada bulundu. Bilim insanları tarafından en az 135 farklı koronavirüs aşısı üzerinde çalışılmakta. Söz konusu çalışmalardan biri  AstraZeneca isimli bir ilaç firması tarafından yapılıyor. Şirketin CEO’su Pascal Soriot, geliştirdikleri aşı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Soriot, yaptığı açıklamalarda ilk etapta 400 milyon doz aşı üretmeyi hedeflediklerini söyledi. COVID-19 hastalığına karşı geliştirdikleri aşının insanlar üzerindeki testlerini başlattıklarını ifade eden Soriot,Ağustos ya da Eylül ayında test sonuçlarının belli olacağını vurguluyor. Soriot’a göre eğer testler istenildiği gibi sonuçlanırsa vakit kaybetmeden seri üretim yapılacak. Aşının insanlara ulaşması ise Ekim ayını bulacak. Pascal Soriot açıklamalarında AstraZeneca’nın 2 milyar aşı üretme potansiyeli olduğunu söyledi.  Bu potansiyeli kar etmek için kullanmayacaklarını söyleyen Soriot, aşının yaklaşık olarak 2 euroya (yaklaşık 15 TL) satılacağını belirtti. Soriot, üzerinde çalıştıkları koronavirüs aşısının 1 yıl boyunca etki göstereceğini düşündüklerini belirtiyor. Eğer bu aşı, seri üretime geçer ve dünya genelindeki 2 milyar insana ulaşmayı başarırsa, bu aşının her yıl bir kez uygulanması gerekebilir.

Aşı çalışmaları ile adından söz ettiren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı için 1 Şubat tarihini işaret etti. Prof. Dr. Ovalı, aşıyı önce kendi üzerinde test edeceğini belirtti. Dün Habertürk’te katıldığı bir programda konuşan Prof. Dr. Ovalı, Şu an aşı üzerinde çalışan 8 grup içinde sizden başka geleneksel aşı üzerinde çalışan var mı?” sorusuna; “2 grup daha var. Onlar da çok iyiler. Emeklerine saygı duyuyorum. Örneğin Konya Selçuk Üniversitesi’nden bir grup var, çok iyi niyetle çalışıyorlar. Özel bir firmayla iş birliği içinde müthiş işler yapıyorlar. Aşı ile ilgili TÜBİTAK’ın düzenlediği son toplantıda onlara ‘Size yardım edelim’ dedim. Biz ekonomik olarak güçlü bir grubuz. Böyle bir avantajımız var” yanıtını verdi. Ovalı ayrıca, ‘Bütün gruplar bunu söylüyor. İşte bu kadar iyi niyetle ve fedakârca çalışan bir bilim dünyası var Türkiye’de. Ben de aşıyı ilk kendi üzerimde deneyeceğim çünkü zaman kazanmaya çalışıyoruz. Biz kapitalist değiliz.Görünen o ki yurt dışındaki gruplar aşıyı Ekim-Kasım gibi getirecekler. Biz onlardan 3 ay sonra çıkarabileceğiz.’ ifadelerinde bulundu.

 Sık sık adından söz ettiren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, son olarak “7 hastanın 6’sında bakteriyel enfeksiyon şüphesi azaldı” ifadeleriyle gündeme gelmişti.Ovalı açıklamasında; “Kök hücrelerin covid19 tedavisinde etkili olabileceğini gösterdiğimiz çalışma, pre print olarak yayınlandı.” dedi. Ayrıca Ovalı; “Tedaviden sonra, tüm hastaların inflamatuar biyobelirteç (Vücut tarafından üretilen, kan veya idrar gibi vücut sıvılarında tespit edilebilen ve spesifik bir süreci, durumu veya hastalığı belirten bir madde.) C-reaktif proteinin değerleri önemli ölçüde azaldı. MSC uygulamasından sonra, ortalama: 7 hastanın 6’sında prokalsitonin (Bakteriyel enfeksiyon şüphesi) azaldı, 7 hastanın 5’inde artan lenfosit (Vücudun ana bağışıklık hücreleri tiplerinden biri) sayısı saptandı ve MSC tedavisinden sonraki 7 gün içinde 7 hastanın 5’inde solunum fonksiyonları düzeldi. MSC uygulaması sırasında, 7 hastanın tümüne mekanik ventilasyon (Solunum işlevinin yapay olarak mekanik ventilatör adı verilen bir cihaz yardımı ile sağlanması işlemi) uygulanmıştır. MSC tedavisinden sonra, 7 hastanın 4’ü mekanik ventilasyondan ayrıldı. Bu çalışmanın sınırlamaları olmasına rağmen, sonuçlar COVID-19 pnömonisinin (zatürre) ileri aşamaları için umut vericidir.” ifadelerinde bulunmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı