Gündem

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü nedeni belli olmayan biyolojik mutasyon sonucu değişikliğe uğradığı düşünülen bir hastalığın yayılacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklama sonrası gündemi meşgul eden Coronavirüs ardından gözler bu yeni hastalıktan gelecek haberlere çevrildi.

İsviçre merkezli Dünya Sağlık Örgütü, dünyayı saran coronavirüs sonrasında yeni bir hastalığın duyurusunu yaptı. X adı verilen bu hastalık keşfedilmekten ziyade bir varsayım olarak görünüyor. Daha önce Coronavirüsü tanımlamasına uygun bir hastalığın da uyarısı yapan Dünya Sağlık Örgütü bu duyurusuyla hipokondriyazisler üzerinde tedirginliğe yol açtı. Bu uyarı sonrasında gelecekte karşımıza çıkabilecek ve salgına neden olabilecek hastalıklar listesinde kendine yer edinen varsayımsal X hastalığı insanlık için büyük risk oluşturuyor.

X Hastalığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün listesinde yer alan X hastalığını bazı ordular bilinen-bilinmeyen hastalıklar listesine şimdiden aldı. SARS, ebola, zerk ve Corona Virüs gibi ciddi tehlike oluşturması beklenen X hastalığının bağışıklık sistemini tahribata uğratacağı ve diğer tehlikeli hastalıklar gibi ölümlere yol açabileceği ifade edildi. Yabani hayvanlardan da bulaşabileceği ön görülen hastalığın ortaya çıkabileceği bölge konusuna açıklamalarda yer verilmedi. Bilinmeyen hastalıklar listesinde yeri alan X hastalığı ortaya çıkmadan araştırmalar benzer özellikler taşıyan virüsler üzerine nasıl bir tedavi yolu bulup bulamayacakları merak ediliyor.

Ön görülen X virüsünün 1918-1920 yılları arasında yaşanan İspanyol nezlesi ile benzer etkileri yaratabileceğini belirten uzmanlar gelecek hastalıklar için şimdiden önlemlerin alınması yönünde hem fikir. Olası taktirde yeni ortaya çıkan virüsler ile ölenlerin sayısının artacağı belirtiliyor.

x hastalığı nedir

İspanyol Virüsü Nedir?

1918 yılında ortaya çıkan İspanyol gribi devam ettiği 18 ay içinde yaklaşık 100 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Domuz gribinin bir alt türü olan İspanyol Gribi ilk olarak ABD’de görünse de kamudan saklanan grip ilk kez İspanya kamuoyunda konuşulunca adı İspanyol Gribi (İspanyol Nezlesi) olarak anılmaya başlamıştır. O dönemde ülke sınırları içinde de görülen virüse atıfta bulunan Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı Kuvayı Milliye Destan’ında şu şekilde yer vermiştir.

‘’Biz ki İstanbul şehriyiz, Seferberliği görmüşüz: Kafkas, Galiçya, Çanakkale, Filistin, Vagon ticareti, tifüs ve İspanyol nezlesi bir de İttihatçılar, bir de uzun konçlu Alman çizmesi 914’ten 918’e kadar yedi bitirdi bizi’’

Nazım Hikmet

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı