Gündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden Yeni Salgın Açıklaması! Koronadan Sonra Bu Kez De…

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele etmeye çalışırken, her geçen gün koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları hakkındaki açıklamalar ilgiyle takip edilirken Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada yeni bir salgın olabileceği yönünde değerlendirme yapıldı.

DSÖ, Asya kıtasındaki Yemen ülkesinde 113 bin kişinin kolera salgınına yakalanmış olabileceğini açıkladı. Vakalardan 56’sının ise araştırmalar sonrası kesinleştiği belirtildi. Koleranın belirtileri arasında ise susuzluk ve ishal olduğu açıklandı. Açıklamada, DSÖ’nün 138 merkezi ishal ve 58 merkezi susuzluk tedavisi için desteklediği aktarıldı.

Bir yandan da koronavirüs giderek etkisini artırırken her geçen gün yeni belirtileri ortaya çıkıyor. Yeni belirtileri ile birlikte ilginç bir durum daha ortaya çıktı. İngiltere ve İtalya’da  koronavirüsün ardından Kawasaki adı verilen bir hastalıkta olağan dışı bir artış gözlemlendi.

Kawasaki hastalığı özellikle 9 yaş ve altı çocuklarda daha çok el, dil ve gözlerin kırmızılaşmasıyla sonuçlanan ve bazı vakalarda kalp damarlarının genişlemesine neden olabilen çocuk hastalığı olarak biliniyor. Fakat koronavirüsten sonra kawasaki görülen çocukların sayısında ciddi bir artış olduğu rapor edildi. İngiliz sağlık bakanı ise  bu durumun endişe verici olduğunu açıkladı.

Son 1 Yılda 6 Kat Arttı !

Bu hastalığın normalde de görüldüğü biliniyor. Ancak son bir aydaki vaka sayısının, bir yılda görülen vakanın 6 katı olduğu belirtildi. Durumun koronavirüs ile bağlantılı olup olmadığı araştırılıyor.

Kawasaki sendromu olarak bilinen hastalık, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişmesi sonucu ortaya çıkar. Bu enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenmektedir.

Hastalığın Sebebi Nedir?

Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalığın virüsler, maruz kalınan kimsayasallar ya da ailesel yatkınlık sonucu ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. hastalık Uzakdoğu ülkelerinde daha sık görülüyor.

İlk aşamadaki belirtileri;

 • Üç günden uzun süren ve ilaç tedavisine fazla yanıt vermeyen yüksek ateş (39 derece üzerinde), 
 • Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, 
 • Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık, 
 • El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık, 
 • Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri, 
 • Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar,
 • Şişik ve parlak kırmızı dil (çileğe benzer)

İkinci aşamadaki belirtileri;

 • Eklem ağrısı, 
 • İshal, 
 • Kusma, 
 • Karın ağrısı, 
 • El ve ayak derisinin soyulması

Hastalığın 3. aşamasında ise  komplikasyon gelişmemesi halinde belirtiler yavaş yavaş kaybolur. Kawasaki hastalığı çocuklarda kalp rahatsızlıklarınınen önemli nedenlerinden biridir. Fakat  etkili bir tedavi ile çocukların sadece küçük bir yüzdesinde kalıcı hasar bırakmaktadır.Hastalığın tanısı için tek bir test yoktur. Tedavisi ise belirtilerden sonra vakit kaybetmeden başlayabilir. İlk tedavinin amacı kalp hasarını engellemek ve ateş ile enflamasyonu azaltmaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı