Gündem

Dünyada Kaç Vaka Var, Kaç Kişi Öldü ve Hangi Ülkede Son Durum Ne?

Dünyada koronavirüs sebebiyle yaşanan ölümler artmaya devam ediyor ne yazık ki. Koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı artık yüzbinlerle ifade ediliyor.

Dünya genelinde koronavirüs vaka ve ölüm sayısına bakacak olursak;

  • Vaka: 2.601.774  
  • Ölüm: 183.803
  • İyileşenler: 674.413
  • ABD ölüm sayısı: 46.710 Vaka sayısı: 841.056
  • İtalya ölüm sayısı: 25.085 Vaka sayısı: 187.327
  • İspanya ölüm sayısı:21.717 Vaka sayısı:209.389
  • Fransa ölüm sayısı: 21.340 Vaka sayısı 119.151
  • Büyük Britanya ölüm sayısı: 18.100 Vaka sayısı:133. 495
  • Almanya ölüm sayısı: 5.135 Vaka sayısı:150.729
  • Türkiye ölüm sayısı: 2.376 Vaka sayısı: 98.674
Dünyada Kaç Vaka Var, Kaç Kişi Öldü ve Hangi Ülkede Son Durum Ne?

Koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken, her geçen gün en çok takip edilen, merakla beklenen konular arasında özellikle aşı çalışmaları geliyor. Konu ile ilgili heyecanlandırıcı açıklama ise Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert tarafından yapıldı. Gilbert,  koronavirüs aşısının Eylül ayında hazır olabileceğini açıkladı.

Profesör Sarah Gilbert, liderlik ettiği ekibin koronavirüs aşısını Eylül ayında geliştireceğinden “yüzde 80 oranında emin olduğunu” söyledi. Koronavirüs aşısı geliştirildikten iki hafta süre içinde insanlara uygulanabilir hale gelebilecek.

Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) koronavirüse karşı geliştirilen ilacın bu yıl içinde ruhsat alabileceğini açıkladı. Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) Başkanı Karl Broich, “Ancak şu ana dek hastalığa karşı yeterince etkili olduğu kanıtlanan bir ilaç yok” açıklamasında bulundu.

Koronavirüs aşısı tüm dünyanın en çok konuştuğu ve en merakla beklediği konu kuşkusuz. Aşının olası en kısa sürede bulunması için uzmanlarca çalışmalar hızla sürdürülüyor. Konu ile ilgili yeni bir bilgi İngiltere’den geldi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından potansiyel koronavirüs aşısının, 23 Nisan Perşembe günü insanlar üzerinde denenmeye başlanacağı açıklandı.

Bakan Hancock, “Bu çalışmalar sonucunda Oxford Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı aşı perşembe gününden itibaren insan üzerinde test edilmeye başlanacak.” şeklinde belirtti.

Aşı projesine katkıda bulunanlara teşekkür eden Hancock, bu noktaya gelebilmenin normal şartlar altında yıllar alabileceğini belirtti.

Aşı ile ilgili gelişmeler devam ederken denemeler sonucu aşının tam manası ile ne zaman bulunacağı, aşı bulunmadan önce koronavirüsten kurtulma imkanının olup olmadığı ile ilgili pek çok uzman pek çok görüş bildiriyor. Pek çok kişi de aşının ya da virüsü tamamen tedavi edebilen bir ilacın bulunmasını heyecan ve umutla bekliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı