Gündem

Dünyanın En Zengin İnsanı 5.6 Milyar Dolar Zararda

Dünyanın en zengin insanı unvanına sahip, teknoloji devi Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, piyasalardaki düşüşten en çok etkilenen kişi oldu. Bezos, 1 günde tam 5.6 milyar dolar zarara uğradı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün, üretim kesintisini sürdürmeyle alakalı bir anlaşmaya varamaması nedeniyle petrol fiyatları dip seviyeleri gördü. Petrol fiyatlarındaki bu tarihe geçen düşüş, Corona virüsünün dünyaya saldığı panik ve belirsizlikle de bir araya gelince dünya genelinde borsada da ciddi kayıplara yol açtı.

ABD Piyasalarında İşlemler Geçici Olarak Durduruldu

Avrupa borsaları %6 -12 arasında kayba uğrarken bu rakam ABD borsalarında %7’yi geçti. Piyasaların bu düşüşünden, binlerce şirket ve bu şirketlerin hissedarları da etkilendi. ABD’de, yaşanan bu düşüşün ardından devre kesici uygulama yapıldı ve piyasadaki tüm işlemler 15 dakikalığına durduruldu.

Dünyanın En Zenginleri 238.5 Milyar Dolar Zararda

Bloomberg’in haberine göre yaşanan bu düşüşler sebebiyle dünyanın en zengin 500 insanı listesinde yer alan kişiler toplamda 238.5 milyar dolar servet kaybına uğradı. Dünyanın en zengin 10 insanı ise 1 günde toplam 37 milyar dolar kaybetti. Bu listede yer alan en zengin kişi olmayı başaran Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezor ise 5.6 milyar dolar zararda. Jeff Bezos, 118 milyar dolar kişisel servete sahipken, yaşanan düşüşlerin ardından serveti 112 milyar dolara düştü.

Piyasada yaşanan bu düşüşlerden Jeff Bezos’un sadece kendisi değil şirketi de etkilendi. Amazon’un hisseleri bir günde tam %5.29 değer kaybına uğradı. Aynı şekilde Microsoft da piyasalardaki düşüşten etkilendi ve %6.78’lik bir kayıp yaşandı.

Dünyanın En Zenginleri Servet Kaybetti

Dünyanın en zenginlerinden, Microsoft’un patronu Bill Gates, Jeff Bezos’tan sonra en çok kayba uğrayanlardan biri oldu. Bill Gates 1 günde 5,12 dolar, Fransa’nın en zengin insanı olarak bilinen Bernard Arnault 4,32 milyar dolar, Berkshire Hathaway’in patronu olan Warren Buffet ise 5,32 milyar dolar servet kaybetti. En zengin insanlar listesinde 5. sırada yer alan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 4.24 milyar dolar zararda.

İsviçre merkezli bir banka olan UBS’de yatırım yetkilisi olarak görev yapan Mark Haefele, yakın bir dönemde piyasaların corona virüs nedeniyle Avrupa ve ABD’deki seyrine odaklanmayı sürdüreceğini ve finansal piyasalardaki bu stresin devam edeceğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı