Gündem

Dünya’nın İlk Karantina Adası Urla’da!

İzmir’in Urla ilçesinde Osmanlı’dan kalan ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele için kullanılan ‘Urla Karantina Adası’ bugünlerde çok ilgi görüyor. Koronavirüs nedeniyle karantina kavramı hayatımızda yeniden yer aldı. Pek çok kişinin karantina altında olduğu şu dönemde Osmanlı Dönemi’nden kalan Urla’daki Karantina Adası oldukça dikkat çekiyor.

Restorasyon çalışmaları ile müze haline getirilecek olan ada ileri düzey sistemi ile şu an kullanılan karantina sistemlerine örnek teşkil ediyor.

Dünya’nın İlk Karantina Adası Urla’da!

Karantina Adası Restore Ediliyor

Osmanlı Devleti döneminde Fransızlar tarafından inşa edilen veba, kolera gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için kullanılan Urla Karantina Adası koronavirüs salgınının yaygın olduğu şu günlerde yeniden dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye Hudut ve Sahilleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan restorasyon ile adanın 16 kapısı yenilecek.

Dünya’nın İlk Karantina Adası Urla’da!

Urla Karantina Adası’nın 1865-1869 yıllarında  faaliyette olduğunu anlatan  Urla Karantina Adası Müdürü Turgut Yılmaz, “İzmir’de karantina ilk kez 1840 yılında ‘Karantina Semti’ olarak isimlendirilen semtte uygulanıyor. İzmir şehri hızla büyüdüğünden demiryolu ve ticarette hacmi arttığından, şehir içinde kalan bu izolasyon merkezi, Urla’ya taşınıyor.

1866 yılına kadar karantina süresi ve uygulamalarında dünyada belirlenmiş bir standart ve bilimsellik yok. Bu standardın olmaması seyahatleri kısıtlıyor ve bunun sonucunda İstanbul Konferansı’nda kolera bakterisini baz alarak bilimsel uygulamalar başlatılıyor. Burası da bilimsel karantina kapsamında yapılmış ilk yerdir. Bu adanın günümüz karantina merkezlerinden hiçbir farkı yok. Çalışma sistemi tamamen aynıdır” şeklinde açıklama yaptı.

Dünya’nın İlk Karantina Adası Urla’da!

Kıyafetler 360 Derece Dönen Dolaplarda Dezenfekte Ediliyordu

O dönemde adaya gelen gemilerden inen yolcular filikalar ile ana binaya alınıyordu. Urla Karantina Adası Müdürü Turgut Yılmaz,’ Yolcular kişisel kıyafetlerini dönen dolaplardaki özel filelerin içine koyarlardı. Görevliler ise bu kıyafetleri 360 derece dönen ve sıcak hava üfleyen dolaplara yerleştirip buharla dezenfeksiyon işlemine başlardı. Yolcular ise bu esnada üzerlerinde yalnızca peştamal ve takunyalarla özel duş salonlarına alınır, daha sonra doktor muayenesinden geçirilirdi. Burada sağlıklı olduğu düşünülen yolcular konaklama bölümünde ortalama 8 ila 10 gün boyunca karantinaya alınırdı. Hasta olanlar ise tedavi edilmek amacıyla özel bölmelerde kontrol altında tutulur, vefat ederler ise kireç dökülmüş mezarlara derine gömülerek izole edilirdi. Bu ada 323 dönüm üzerine kurulmuştur. Dönemden kalan 16 taşınmaz var. Kapasitesi ise ortalama 600 kişiliktir. Bugünkü salgın sebebiyle vatandaşların Karantina Adası’na merakını artırdı.’’diyerek son durumu özetledi.

Yılmaz, “Bu kapsamda ana binanın müzeleştirilme süreci de başlatıldı. Geçen ekim ayında proje aşaması tamamlandı. Şu anda restorasyon ihale aşamasındayız” diye de ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı