Gündem

Dünyanın İlk Online Drone Yarışını Türkiye Yapacak!

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Türkiye Online Drone Gençlik Kupası’nın özel bir simülasyon sistemi aracılığı ile yapacakları elemeler sonucunda seçilecek olan 50’den fazla sporcunun katılımıyla yapılacak ve 19 Mayıs’ta gerçekleşeceği açıklandı.

Son zamanlarda spordan sinemaya, askeriyeden kargo taşımacılığına kadar pek çok sektörde kullanılmakta olan drone’lar, her yerde olduğu gibi Türkiye’de de kullanım alanları çok fazladır.Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan drone yarışları ise yeni bir spor dalını meydana getirdi. 

Türkiye Hava Sporları Federasyonu herkesin beklediği Türkiye Online Drone Gençlik Kupası’nın 19 Mayıs tarihinde yapılacağı duyuruldu fakat bu yıl düzenlenecek olan yarışma dünyada bir ilk olacak.THSF, organizasyonun özel bir simülasyon sistemi sayesinde elemelerden sonra seçilecek olan 50’den fazla sporcunun katılması ile yapılacağı duyuruldu. 

Bahsedilen müsabakalar, Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun resmi YouTube kanalından paylaşılacak.19 Mayıs Salı günü yapılacak elemelerde bulunacak yarışmacılar, dikkat, hız ve el-göz koordinasyonunu en üst seviyede tutarak, rakiplerini yenmek için çaba gösterecek. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı organizasyonu ile birlikte yapacakları drone yarışları, dünyada ilk defa online ve resmi bir müsabaka şeklinde düzenlenecek. Finallarde dereceye giren sporcular ödül kazanacak.

19 Mayıs günü saat 12:00’de başlayacak olan müsabakanın ayrıntıları Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

Her geçen gün daha fazla büyüyen drone pazarı, 2019 yılında 30 milyon dolara kadar yükseldi.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı olan birey sayısı 50 bin, cihaz sayısı 25 bin ve kayıtlı İHA pilot sayısı ise 33 binden fazla olduğu belirtildi.SHGM, drone uçurmak için Türkiye’de bulunan yetkili kurumlardan izin alınması gerektiğini ve izin almadan yapılan drone uçuşlarına ise 14 bin 705 TL’ye kadar yüksek para cezaları uygulanacaktır. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı