Gündem

EBA’da Yayınlanan Görüntüler İçin Soruşturma Başlatıldı!

Koronavirüs sebebiyle okulların tatil edilmesinin ardından 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime başlandı. Uzaktan eğitimin ilk gününde eski Başbakan Adnan Menderes’in idamını konu alan bir animasyon ortaokul öğrencilerine izletildi.

Milli Eğitim Bakanlığı görüntüler ile ilgili soruşturma başlattı.

EBA’da Yayınlanan Görüntüler İçin Soruşturma Başlatıldı!

Milli Eğitim Bakanı Talimat Verdi

Uzaktan eğitimin ilk gününde EBA TV üzerinden eski Başbakan Adnan Menderes’in idam sehpasına götürüldüğü ve idama ilişkin görüntülerden oluşan bir animasyon ortaokul öğrencilerine izletildi.

Bakan Selçuk “Etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Bakan Selçuk, söz konusu animasyonun hazırlanmasında ve yayınlanmasında sorumlu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılmasının talimatını verdi.

EBA’da Yayınlanan Görüntüler İçin Soruşturma Başlatıldı!

Uzaktan Eğitimin Teknik Ayrıntıları Neler?

Corona Virüsü nedeniyle okullara uzaktan eğitimin nasıl yapılacağını dair açıklama Milli Eğitim Bakanlığından geldi. Bakan Ziya Selçuk öğrenci, öğretmen ve velilerin sağlığı için Nisan ayında yapılacak tatilin öne alınarak 30 Mart’a kadar tatil edilmesinin kararlaştırıldığını açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz sunduğu uzaktan eğitim ile ülkemizin televizyon ders programları ve internet programları ile model olmaya devam edeceğini belirten Ziya Selçuk, Eğitim Bilişim Ağı’nın tümüyle yenilen ağı ders ortamını eve taşıyacak şeklinde açıklama yaptı.

EBA’da Yayınlanan Görüntüler İçin Soruşturma Başlatıldı!

Uzaktan Eğitim Nasıl Veriliyor?

Uzaktan eğitim ile ilk ve orta dereceleri okullarda ders programı yeniden yapılandırılacağı ve Trt aracılığı ile eğitime devam edileceği belirtildi. Hangi içerik, hangi araç ve hangi teknik ile paylaşılacak, tam gün mü, yarım gün mü ya da 24 saat  eğitim verilecek konusunun ayrıntılı bir şekilde açıklanacağı bildirilmişti.

Verilecek olan eğitimlerin senkron mu asenkron mu olacağı tablo halinde paylaşıldı. Elazığ depreminden sonra uygulanan sisteme devam edileceği belirtildi. Üniversite Giriş Sınavlarına hazırlananlar Akademik Destek Platformu üzerinden ücretsiz destek ile hazırlık yapabilecekler.Öğrencilere ücretsiz 3 GB eğitim desteği sağlanacağı bildirildi. Tüm aşamaların en ince ayrıntılarına kadar planlandığına açıklamada yer verildi.

Teknik imkan ve tercih doğrultusunda internet ağı portalı ve Trt’nin birkaç kanalı üzerinden sınıf seviyelerine göre derslerin sunalacağı belirtildi.Veliler ve öğrenciler tüm bu detayları Bakanlığın internet sitesinden takip edebilecekler.

Tüm eğitim kademesindeki öğrenciler için uzaktan eğitim sistemi önceden hazırlanmıştı diyen Bakan Selçuk, Trt kanallarındaki ders anlatımının ve tüm detayların eba.gov.tr den duyrulacağını açıkladı.

Eğitim Bilişim Ağı Platformu’nda tüm öğrenciler için uygulanacak kişiye özel akıllı sistem ile okullara olan ihtiyaç bu süre içinde azaltılacak. Zorunlu tatil tamamlandığında ise telafi dersleri uygulanacağı belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı