Gündem

Ebola İlacı Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor?

Ebolanın tedavisinde kullanılan bir ilacın Coronavirüs tedavisinde işe yarayabileceği düşüncesiyle yapılan çalışmalar sürüyor. İlaçla ilgili bir takım testler yapılıyor. İtalya’da 79 yaşındaki bir coronavirüs hastasının söz konusu ilaçla iyileştiği ortaya çıktı.

Coronavirüs’e benzer bir takım virüslerin tedavisinde kullanılan ilaçlar Coronavirüs için de denenmeye devam ediliyor. Son olarak ebola virüsü tedavisi için kullanılan bir ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceği iddia edildi.

Ebola İlacı Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor?

Remdesivir İsimli İlaç Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor ?

İtalya’da Coronavirüs’e yakalanan 79 yaşındaki bir adamın tedavisinde kullanılan Remdesivir isimli ebola ilacının adamı iyileştirdiği iddia edildi. 79 yaşındaki hastanın tedavisinin 7 Mart’ta başladığı ve tedavinin ardından tekrar test yapıldığında testin negatif çıktığı açıklandı.

Tedaviyi uygulayan  Dr. Matteo Bassetti, “Deneysel olarak Remdesivir’i kullanarak ilk kez bir hastamızı tamamen iyileştirdik” şeklinde açıklama yaptı.

Remdesivir ebolada işe yaramamıştı fakat uzmanların görüşlerine göre Coronavirüs konusunda umut olarak görülüyor.

Ebola İlacı Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor?

Trump da Remdesivir’i Destekliyor

Perşembe günü yaptığı açıklamayla ABD Başkanı Donald Trump da  Remdesivir’i desteklediğini belirtti. Trump Remdesivir ve sıtma tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da test süreçlerinin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

Remdesivir Çin’de de çeşitli testler de geçiyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü de hastalar üzerinde ilacı denemeye başladı.

Ebola İlacı Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor?

Coronavirüs Hastalarının İyileşme İhtimali Nedir?

Tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs’ün tedavisi için çeşitli ilaç ve aşı denemeleri yapılıyor. Ölenlerin sayısı arttıkça virüsün kesin bir tedavisinin bulunmayışıyla birlikte iyileşmenin de olamayacağı gibi yanlış bir algıya kapılanların sayısı oldukça fazla. Ancak çeşitli tedaviler ile pek çok kişi virüsü yenip iyileşerek evlerine taburcu olabiliyor. Son olarak İran’da 103 yaşında bir kadının coronavirüs’ü yenerek iyileştiği duyrulmuştu. Daha öncesinde de 100 yaşında Çinli bir adamın da virüsü yenerek iyileştiği biliniyor. Çinli adamın kronik bir takım hastalıklarının yanı sıra Alzheimer hastası olduğu da biliniyordu. Buna rağmen yapılan bir takım ilaç tedavileri ve Geleneksel Çin Tıbbı’nın kullanıldığı açıklanmıştı.

Ebola İlacı Coronavirüs’ü Tedavi Mi Ediyor?

Coronavirüs ile mücadelede sürekli hatırlatılan en önemli hususlar dengeli beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme. Yapılan analizlere göre dengeli beslenen ve uyku düzenine dikkat edip bol su içenler, alkol ve tütün ürünü kullanmayanlar, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için vitaminlere ve proteinlere dikkat edenler virüse yakalanma konusunda daha az risk taşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı