Gündem

Eczacılar Birliği ve SGK Ek Protokol İmzaladı

Corona Virüs (Covid-19) hayatın her alanında değişikliklere ve zorluklara neden oldu. Halkın ilaç temini konusunda endişelerini göz önüne alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, Eczacılar Birliği ve SGK arasında ek protokolün imzalandığını belirtti.

Ek Protokol İmzalandı

Corona Virüs nedeniyle ilaç temini sürecinin uzamasından ve aksaklıklar yaşanmasından tedirgin olan halk güne yeni bir açıklama ile başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK ve Eczacılar Birliği arasında yeni ek protokol imzalandığını açıkladı. Yaptığı açıklamaya “Eczanelerimiz ile hali hazırda kullanılan protokolün süresi uzatılmıştır” ifadesini kullandı. Aynı zamanda Koronavirüs nedeniyle süresi uzatılan protokolün, yeni bir anlaşma olana kadar geçerli olacağını ekledi. Bakan Selçuk “Dünyada yaşanan Corona Virüs tedbirleri kapsamında, yeni bir protokol görüşmesi yapılmamasına ve sürecin ertelenmesinde mutabık kaldık. Halkımız sağlık hizmetlerinden kesintisiz yararlanabilsin, ilaç temininde sıkıntı yaşamasın diye protokol süremizi uzattık. Bu nedenle Eczacılar birliği ve SGK ile ek protokol imzalandı” açıklamalarında bulundu.

Eczacılarla Yapılan Sözleşme Yenilenmeyecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk eczaneler ile mevcut durumda kullanılan sözleşmelerin yenilenmeyeceğini açıkladı. SGK ve Eczacılar Birliği tarafından imzalanan yeni ek protokol ve hali hazırda kullanılan protokol hükümleri yenisi imzalanan kadar geçerli sayılacak. SGK tarafından protokol hakkında yapılan açıklamada “01/04/2016 tarihinde yürürlüğe giren “SGK Kapsamında Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Temini konusunda hazırlanan Protokol 01/04/2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Protokolün süresi 2+2 yıl olmak üzere 4 yıl olup  31/03/2020 tarihine kadar geçerli sayılacaktır. 2 yılın sonunda genel değerlendirme görüşmeleri yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yeni Protokol Görüşmeleri Ne Zaman Yapılacak?

Corona Virüs nedeniyle ertelenen yeni dönem protokol görüşmeleri için tam tarih verilmemektedir. Yapılan açıklamalar kapsamında, mali konularda geçtiğimiz yılın hesaplamaları yapılarak güncel enflasyon oranı güncellenmesi gerekmekte. Normal şartlarda revizyon görüşmeleri belirlenen sürenin bitmesinin ardından en az 1 ay sonra ayarlanmalıdır. Yeni dönem protokol görüşmeleri ise süre bitiminin ardından en az 3 ay sonra başlamalıdır. Tüm bu maddeler kapsamında yeni dönem protokol süresi başlamış olsa da protokol halen imzalanmamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı