Gündem

Eczanelerde Dezenfektan Bulamayanlara Müjde

Dezenfektan üretimi yapılması için eczanelere yetki verildi

Tüm dünyada artan Koronavirüs (covid-19) salgını ve Türkiyede de ilk vakaların görülmesinin ardından vatandaşlar dezenfektan almak için eczanelere koşmuştu. Fakat yeterli sayıda dezenfektan olmayışı hem ürünlerin hemen tükenmesine, hem de fiyatların üç katı artmasına sebep oldu. Konu ile ilgili eczanelerin çözüm önerisine yanıt gecikmedi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türk Eczacıları birliği ile paylaşılan karara göre, eczaneler dezenfektan (antiseptik) üretebilecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türk Eczacıları Birliğine ‘Eczanelerde El Antiseptiği Hazırlanması’ konulu yazı paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türk Eczacıları Birliği’ne şu bilgiler gönderildi:

“Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVID-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir.
Bakanlığımızca ülkemizde COVID-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir. Bu doğrultuda Bakanlığımız Bilim Kurulu’ndaki öğretim üyelerinden oluşan bir komisyonun 16/03/2020 tarihli toplantısında eczacıların el antiseptiklerini eczanelerinde hazırlamaları yönünde tavsiye kararı alınmıştır.
Bu karara istinaden 16/03/2020 tarihinde Kurumumuzca oluşturulan komisyon tarafından; DSÖ tarafından pandemik bir hastalık olduğu ilan edilen COVİD-19 nedeniyle ülkemizde alınan tedbirler çerçevesinde el antiseptiklerinin temininde çeşitli zorluklar yaşanmasından dolayı DSÖ tarafından yayınlanan “Handrub formulations” (Gudie to Local Production: WHO-reccomended Handrub Formulations, 2010) dökümanında yer alan iki formülün eczanelerde eczacılarımız tarafından hazırlanarak vatandaşlarımızın ihtiyacına sunulması kararı alınmıştır.”

Bu karar ile birlikte eczanelerde aylık 2 litre alkol sınırı da kalkmış bulunuyor. Ayrıca paylaşılan resmi bildiride dezenfektanın (antiseptik) nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili kılavuz da paylaşıldı. Kılavuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs (covid-19) alınan önlemler kapsamında dezenfektan ürün bulmakta zorluk çeken vatandaşlar artık eczanelerden dezenfektan ürünlerin teminini kolayca sağlayabilecekler. Ülkemizde alınan bu kararlar stok bulamayıp tükenen ürünler hakkında kaygı yaşayan vatandaşlarımızın panik havasını biraz olsun ortadan kaldıracak gibi duruyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı