Gündem

Edirne Yakınlarında Korkutan Deprem!

Ülkemizde ya da sınırlarımızda son günlerde pek çok korkutan artçı depremler meydana gelmeye devam ediyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)tarafından yapılan açıklamaya göre  Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde saat 14.01’de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise depremin şiddetini 4.7 olarak açıkladı. Deprem Edirne’den de hissedildi.

Dün ise yaşanan Elazığ depreminin ardından Muğla’nın Ula ilçesinde de bir deprem meydana geldi. Korkuya ve paniğe neden olan depremin şiddeti ise AFAD tarafından 4,4 olarak belirlendi. Kısa bir süre öncesinde ise AFAD’ın açıklamalarına göre Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin yerin 12 kilometre derinliğinde olduğu ve komşu şehir Malatya’da da hissedildiği belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın açıklamasına göre merkez üssü Sivrice ilçesi Yedipınar köyü yakınları olarak saptandı. Deprem, saat 11.45’te meydana geldi. Meydana gelen deprem, ilçenin yanı sıra Elazığ kent merkezi ve çevre ilçeler ile Diyarbakır’ın Ergani ve Çüngüş, Malatya’nın Doğanyol ve Adıyaman’ın Gerger ilçesi ile Tunceli’de de hissedildi. Paniğe yol açan depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Son günlerde ülkemizde korkutan depremler meydana gelirken, geçtiğimiz hafta da Muğla’da bir yeni sarsıntı daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Muğla’nın Marmaris ilçesinde 4.4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. AFAD da depremin şiddetinin 4.4 olduğu belirtti.Onun öncesinde ise AFAD’ın açıklamalarına göre ,Ege Denizi’nde, Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında saat 09.05’te 4,3 şiddetinde deprem meydana gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan uğultu sesi sosyal medyada yeniden gündem oldu. ABD Savunma Bakanlığı ( Pentagon), ABD Donanmasına ait pilotların görevleri esnasında karşılaştıkları ve kayda aldıkları, uçan nesneler ile alakalı görüntüleri yayınlamıştı. Bunun üzerine ise pek çok kişi tarafından uğultu sesi araştırılmaya başlanmıştı.

İstanbul’un çeşitli bölgelerinde duyulan tuhaf uğultu sesi yeniden gündemde. Geçtiğimiz günlerde uğultu ile ilgili uzmanlar açıklama yapmış ve en çok merak edilen konulardan biri uğultu olmuştu. Prof. Dr. Şerif Barış, deprem dalgalarının yayılması esnasında ses çıkarttığını belirterek ”‘Uğultu’ olarak duyulan ses budur. Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur. Bu sesi hiç unutamayanlar da vardır. Her depremde olur bu. Özel bir durum değil”ifadelerinde bulundu. Prof. Dr. Naci Görür ise “Deprem odağından çıkan sismik dalgaların (P, S, vb.) arzkabuğu içerisinden geçip atmosfere ulaşıncaya kadar geçtiği ortamlardaki etkileşimler nedeniyle çıkarttığı ses ve uğultular” ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gece saatlerinde duyulan uğultu sesi şaşkınlık yaratmıştı. Gece saatlerinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ikamet eden kişilerce duyulan ilginç uğultu sesi sonucunda pek çok kişi balkon ve pencerelere koştu. Uğultu sesini duyanlar sesin kaynağını araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımlara da konu olan uğultunun kaynağı oldukça merak edildi. Uğultunun bir uçak ya da gemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmaya başlandı. Uğultunun kaynağı ile ilgili resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat ses duvarını aşan bir uçağın bu uğultu sesine neden olabileceği ve duyulan uğultunun da bir uçağa ait olduğu sosyal medyada çokça konuşulan konular arasında girdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı