Gündem

Ege Üniversitesi’nden Koronavirüsle İlgili Sevindiren Haber!

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, hastanede tedavi gören 50 koronavirüs hastasından bazılarının taburcu edildiğini açıkladı. 50 hasta arasında kayıp yaşanmadığını da belirtti. Taşbakan, üniversite tarafından aşı enstitüsü kurma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

“Ege Üniversitesi’nde de olgularımız var. Sevindirici bir durum; hastanemizde yatan hastalarda taburcu ettiklerimiz oldu. Şu ana kadar tanı koyup tedaviye başladığımız hastalardan kaybettiğimiz olmadı. Bilim Kurulu’nun açıklamaları doğrultusunda, olguları artık evlerimizden de takip ediyoruz. Pozitif çıkan vakalarımız da evlerinden takip ediliyor. Ancak akciğer bulguları olan vakaları yatarak tedavi ediyoruz.”şeklinde açıklama yapan Taşbakan, fizik tedavi bölümü ve gastroenteroloji kliniklerinin koronavirüs tedavi kliniği haline geritildiğini anlattı.

Prof. Dr. Taşbakan, Ege Üniversitesi’nce kurulan İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) tarafından oluşturulan Aşı Araştırma ve Geliştirme Grubu’nun koronavirüs aşısı için çalışmalara devam ettiğini de belirtti. Aşı konusunda olumlu gelişmeler olduğunu anlatan Taşbakan, “Bir aşı enstitüsü yolunda çabalarımız devam ederken, koronavirüs salgınıyla birlikte influenza aşı çalışmalarımızı koronavirüs aşı çalışmaları olarak değiştirdik. Aşı sürecinde TÜBİTAK desteği doğrultusunda hızla ilerliyoruz” dedi.

Ayrıca Taşbakan maske kullanımı ile ilgili de konuştu. Taşbakan, “Dışarıda yanlış maske kullanımı mevcut. Sağlık çalışanlarının hastanelerde kullanması gereken N95 maskeleri sokakta vatandaşların takmasına gerek olmayan maskelerdir. Bu maskeler yakın temasta kullanılması gereken maskeler ama standart diğer maskeleri mutlaka takılması gerekiyor. Lütfen evde kalalım. Mümkün olduğunca dışarıya çıkmayalım. Bu süreci hep birlikte atlatacağız ama halkımız bize ne kadar destek olursa daha çabuk atlatma şansımız olur” şeklinde ifade etti.

“Lütfen sokakta eldiven kullanmayalım. Bu yalancı bir koruyucu hissiyatına sebep verir. Onun yerine ellerimizi sık sık güzelce yıkayalım. Aynı maskeyi çıkarmayıp takılmayalım. Mutlaka eldiveni çıkardıktan sonra da el yıkama işlevini yerine getirelim” diyerek uyarılarda bulundu.

DSÖ ise Maske Kullanmanın 5 Kuralını Şöyle Açıklamıştı;

  • Dünya Sağlık Örgütü(WHO) maske takmanın beş önemli kuralını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü sitesinde bu kuralları şöyle açıkladı;
  • Maske takmadan önce ellerinizi sabunlu suyla yıkayarak veya alkol içeren el temizleme jeli sürerek temizleyin. Maskede delik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Genelde beyaz kısmı içte kalan kısımdır.
  • Ağzınızı ve burnunuzu tamamen kapayacak şekilde maskeyi takın. Yüzünüz ve maske arasında aralık kalmamasına, çenenizin altına inmesine iyice yüzünüze oturmasına özen gösterin.
  • Kullandığınız süre zarfında maskeyi ellemekten kaçının. Eğer boş bulunup ellerseniz ellerinizi yine sabunlu suyla yıkayarak veya alkollü el temizleme jeliyle temizleyin.
  • Maskeniz nemlendiğinde değiştirin. Kullanılmış maskeleri asla tekrar kullanmayın. Tek kullanımlık olduklarını unutmayın.
  • Maskeyi çıkarırken ön kısmını ellemeden, arkadan öne doğru, lastikli kısmından tutarak çıkarın. Maskeyi hemen çöpe atın ve ellerinizi yine jelle veya sabunlu suyla yıkayarak temizleyin.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı