Gündem

Eğitimli Köpekler Covid-19 Hastalarını Tespit Edebiliyor!

Son günlerde koronavirüs ile ilgili şaşırtıcı bazı gelişmeler yaşanıyor. Fransa’nın Maison-Alfort kentindeki bir veteriner okulunda eğitilen Alman kurtlarının Covid-19 hastalarını koklayarak tespit ettiği ve yüzde 95 başarı gösterdiği açıklandı.

TF1’e konuşan araştırmanın lideri Profesör Dominique Grandjean,”Bugün elde ettiğimiz verilere göre Covid-19 hastası olan insanların terinde, yani virüsün taşıyıcılarında belirli bir koku olduğunu söyleyebiliriz. Köpekleri bu konuda eğitilebilir hale getirebiliriz, böylece acısız, ücretsiz ve nihayetinde her gün test gerçekleştirebiliriz” ifadesinde bulundu.

Ayrıca dün yapılan açıklamaya göre; Rusya Ulusal Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’nden koronavirüs aşısı ile ilgili bir hamle geldi. Rusya Ulusal Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’nden bilim insanları geliştirdikleri koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denediler. Aşının denendiği bilim insanlarında virüse karşı antikor tespit edildiği belirlendi.

Gintsburg yaptığı açıklamada; “Antikor mevcut. Sadece antikorların olup olmadığı değil, koruyucu, virüsü etkisiz hale getiren antikorların olup olmadığı kontrol edildi. Toplu halde aşı yapılma sürecinin sonbahar başında başlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Oxford Üniversitesi tarafından koronavirüs aşısı için yapılan klinik çalışmalarda ikinci faza geçildiği açıklandı. Bu aşamada 10 bin 260 kişide denenecek prototipin koruyuculuğunun test edileceği belirtildi. Araştırmanın başındaki isim Prof. Dr. Andrew Pollard, “Çalışmalar başarılı bir şekilde ilerliyor. İkinci fazda geniş çaplı uygulamada koruma sağlayıp sağlamadığını göreceğiz. ” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs aşı adayları arasında insan üzerinde denemelere ilk başlayan Moderna’nın, “mRNA1273” aşısı ile ilgili ilk sonuçlar açıklandı.  Amerikan şirketinde yapılan açıklamada, Kovid-19 aşı testinin ilk fazda olumlu sonuç verdiği açıklandı. Şirket yetkilileri, aşının güvenli olduğunun onaylandığını da belirtti. Deneye katılan 8 insanın sağlık durumunun iyi olduğunu duyuruldu. Açıklamayı yapan Dr. Tal Zaks, “Birinci fazda ilk verilere göre aşı bağışıklık sisteminin mücadelesine destek verdi” dedi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; deney sonrasında deneklerden alınan antikorların, Kovid-19’u yenen hastaların antikorlarıyla aynı seviyede olduğu açıklandı. Şirket tarafında “mRNA-1273” isimli aşının genel olarak güvenli olduğunu ve denekler tarafından tolere edilebildiğini belirtildi. Moderna, temmuz ayında üçüncü faza geçmek istediğini duyurdu.

Türkiye’de yapılan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı