Gündem

Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenileme İçin Son Tarih

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet yenileme ve çipli yeni kimliğin yenilenmesindeki son tarih hakkında açıklamalarda bulundu.

Corona virüsü nedeniyle sıkı önlemlerin alınmasıyla birlikte vatandaşların randevuları hakkında bilgi veren Süleyman Soylu, ilk önlem olarak 65 yaş ve üstü vatandaşların randevularının 2 buçuk ay sonraya ertelendiğini söyledi.

Bakan Soylu, randevuların ertelenmesi kararından sonra yeni bir karar daha açıkladı. İlk başlarda 8 dakika olan ve içeride işlerin halledildiği randevu süresi sonradan 30 dakikaya çıktı. 30 dakikadan sonra şimdi de 1 saate çıktığını söyledi. Randevusuz işlem yapılmayacağını, kimlik ve ehliyetlerini yenilemek isteyen vatandaşların internet üzerinden randevu alarak işlerini halledebileceklerini söyledi.

Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun son dakika açıklamasına göre ehliyet yenilemek için belirtilen son tarih değişmedi. Yenilemenin 2023’ün sonuna kadar yapılacağını belirten Soylu, yeni kimliklerini almayan vatandaşların da 2023’e kadar vakti olduğunu belirtti.

Randevu Nasıl Alınır?

Corona virüs nedeniyle alınan tedbirler yeni kimlik ve ehliyet yenileme işlemlerini de etkiledi. Bundan sonra randevusuz yenileme işlemi yapılmayacağına karar verildi. Tedbirler kalkana kadar Nüfus Müdürlükleri’nde randevusuz işlem yapılmayacak. Resmi açıklama ise şu şekilde:

“Bakanlığımızın aldığı tedbirler doğrultusunda Covid-19 (Corona) virüsü ile etkin mücadele sağlanabilmesi amacıyla; il ve ilçe nüfus müdürlüklerimizdeki ortak kullanım alanları düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir.”

Randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesine girmeniz gerekiyor. Açılan sayfada randevu nedeninizi belirttikten sonra karşınıza çıkacak ve devam edecek sayfalarda size sorulan bilgilerinizi doldurabilir ve randevunuzu size uygun tarihleri ayarlayarak alabileceksiniz.

Anan randevuya gidilemeyecek durumda kalırsanız randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal edebilirsiniz. Lakin aynı gün içerisinde ikinci bir randevu alamazsınız.

Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen T.C Kimlik Kartı : 25.00 TL

Değiştirme nedeniyle düzenlenen T.C kimlik kartı : 25.00 TL

 Nüfus cüzdanı kayıp bedeli : 25.00 TL

T.C kimlik kartı kayıp bedeli : 50.00 TL

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı