Gündem

Ekrem İmamoğlu’na Soruşturma Açıldı!

İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na soruşturma açıldı. Koronavirüs salgını sebebiyle maddi  sıkıntı yaşayan yardıma muhtaç kişilere destek olmak adına İBB tarafından başlatılan bağış kampanyası sebebiyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldı.

En son dün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Lütfen, yasağın başlamasına kısa süre kala, marketlerde-manavlarda ve benzeri alanlarda yoğunluk yaratmayalım. Maskelerimiz her daim yüzümüzde olsun” ifadelerinde bulundu.

İmamoğlu ayrıca “Salgın bitse bile, çok sayıda aile ne yazık ki ekonomik olarak olumsuz yönde etkilendi, etkilenmeye de devam edecek” diyen İmamoğlu, 12 günde 550 bin ailenin İBB’den yardım talebinde bulunduğunu açıkladı. İmamoğlu, “Zaten 230 bin aileye normalde düzenli yardımımız vardı. Şimdi 550 bin aile daha buna eklendi” şeklinde açıklamada bulundu.

Ramazan Ayı’nın yaklaşması sebebiyle İmamoğlu vatandaşlara fitre ve zekatlarını İBB’ye bağışlaması konusunda çağrıda bulunarak, “Benim size yaptığım bu davetle, akıllarınca dalga geçtiler” diyen İmamoğlu, “Hatta ‘Ekrem’e zırnık yok’ diye sosyal medyada kampanya başlatmışlar. Zekat ve fitreleriniz, Ekrem İmamoğlu için değil, yüzbinlerce ihtiyaç sahibi ailemiz için. Ama ben yine de, zekat ve fitre bağışı çağrımı yaygınlaştıran, belki de ulaşmakta güçlük çekeceğim insanlara videomu ulaştıran bu arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İletişimimi yaygınlaştırmada verdikleri emek sayesinde, eminim kat be kat hamiyet sahibi İstanbullu, belediyemize zekat ve fitrelerini bağışlayacak. Allah onlardan da razı olsun” dedi.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili ise İmamoğlu,  “Lütfen, temel ihtiyaçlarınız neyse, o kadar alışveriş yapınız. Lütfen, abartıya kaçmayınız. İsraftan kaçınalım. Yasağın başlamasına 48 saat kaldı. İşi son dakikaya bırakmadan, güzel bir zaman planlaması ile 2 günlük temel ihtiyaçlarınızı temin ediniz. Lütfen, yasağın başlamasına kısa süre kala, marketlerde-manavlarda ve benzeri alanlarda yoğunluk yaratmayalım. Maskelerimiz her daim yüzümüzde olsun. Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin. Fiziksel mesafe konusunda da hassas olalım. Maske ve eldiven gibi, artık tıbbi atık sayılan sarfları dezenfekte edip, bir poşet içinde çöplere bırakalım” şeklinde konuştu.

İmamoğlu evde geçirilecek süre için de “Evde en verimli ve kişisel gelişime faydalı uğraşlar ile ilgilenelim. Evde spor da yapabilirsiniz imkan oldukça. Spor A.Ş. iştirakimiz tarafından hazırlanan evde spor videoları, İBB sosyal medya hesaplarından size ulaşacak. Hafta sonu kitapla dolu bir 48 saat geçirme planınız varsa, lütfen büyük ilgi gören 200 binden fazla kitabın bulunduğu istanbulkitapçısı.com adresimizi ziyaret edin. İBB’nin kitapçısından Türkiye’nin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Siparişleriniz yine güvenle adreslerinize teslim edilecek. Bu hafta sonu, evde kalış süresince belediyemizin hizmetleri aksamadan devam edecek. Bundan hiç şüphe duymayınız. Olası sorunlar da ALO 153 yanınızda, lütfen arayın. Psikolojik destek hattımız da uzmanlarımız; sorunlarınıza, kaygılarınıza ortak olup çözüm önerileri için hazır bekliyor olacaklar” dedi.

Sokağa çıkma yasağı süresince faaliyete devam edecek işletmelerle ilgili de İmamoğlu, “Halk Ekmek, tam kapasite çalışacak. 553 büfemiz, cumartesi-pazar açık olacak, sizlere hizmet edecek. Evinize yakın büfelerden ekmek temin etme konusunda pek sorun yaşanmayacağını umuyorum. Hamidiye Su da tam kapasite çalışacak ve su servisi yapacak bütün İstanbul’a. Siz evdeyken, biz de kentin önemli toplanma alanlarını dezenfekte etmeye devam edeceğiz. İnsan sağlığına uygun, doğayla dost ve en etkili dezenfektanlarımızla, geçen hafta 130 bin metrekare alanı temizlemiştik. Bu faaliyetlerimiz devam edecek. Ayrıca yoğun araç ve yaya trafiği nedeniyle, daha önce çalışma yapamadığımız çok kritik alanlarda ciddi altyapı yatırımlarını yapıyoruz. İstanbul’u, çok yakında bir daha su baskını yaşamayacak bir kent haline getirme hedefimize yürüyoruz. Sokağa çıkma yasağı uygulaması geçen haftaki haliyle devam ederse, sadece 2 gün sosyal yardım kolilerimizi size ulaştıramayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederim.” İfadelerinde bulundu.

Bu süreçte Belediyelerin halkla temas konusunda en sık ve yakın teması kurduğunu belirten İmamoğlu sözlerine  “Buradan yola çıkarak, geçen gün bir çağrıda bulundum. ‘Aydınlanma ve yardımlaşma ayı olan Ramazan’da, en doğru adreslere ulaşması için zekat ve fitrelerinizi belediyemize bağışlayabilirsiniz’ dedim. Çünkü, belediyeniz, kimin nerde neye ihtiyacı var, onu çok iyi bilir. Bu, bütün belediyeler için geçerli. İnsanları rencide etmeden, alan elin veren eli görmediği şekilde yardımları ulaştırır ve bütün hassasiyetlere uyar. Zekat ve fitrelerinizi İBB’ye bağışlama çağrım, birilerinin pek hoşuna gitmemiş olacak ki, benim size yaptığım bu davetle akıllarınca dalga geçtiler. Hatta ‘Ekrem’e zırnık yok’ diye sosyal medyada büyükçe bir kampanya başlatmışlar. Zekat ve fitreleriniz, Ekrem İmamoğlu için değil ki; yüzbinlerce ihtiyaç sahibi İstanbul’daki ailemiz için. Ama ben yine de benim zekat ve fitre bağışı çağrımı yaygınlaştıran, belki de ulaşmakta güçlük çekeceğim insanlara videomu ulaştıran bu arkadaşlara inanın teşekkür ediyorum. Çünkü benim söylediğimi zaten vatandaşım çok iyi anladı. İletişimimi yaygınlaştırmada verdikleri emek sayesinde, eminim kat be kat hamiyet sahibi İstanbullu, belediyemize bu katkılarını, bu bağışlarını, isterse zekatını ve fitresini bağışlayacak. Allah onlardan razı olsun. Ben, bu memleketin her insanını çok seviyorum. Hepinizi çok seviyorum. Lütfen başta sağlığınız olmak üzere, kendinize dikkat edin. Emin olun ki; birlikte başaracağız” diyerek son verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı