Gündem

Elazığ’da Korkutan Deprem!

Son dönemlerde tüm gündemi koronavirüs meşgul ederken, yaşanan depremler de ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini unutturmuyor. Son olarak AFAD’ın açıklamalarına göre Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin yerin 12 kilometre derinliğinde olduğu ve komşu şehir Malatya’da da hissedildiği belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın açıklamasına göre merkez üssü Sivrice ilçesi Yedipınar köyü yakınları olarak saptandı. Deprem, saat 11.45’te meydana geldi. Meydana gelen deprem, ilçenin yanı sıra Elazığ kent merkezi ve çevre ilçeler ile Diyarbakır’ın Ergani ve Çüngüş, Malatya’nın Doğanyol ve Adıyaman’ın Gerger ilçesi ile Tunceli’de de hissedildi. Paniğe yol açan depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Son günlerde ülkemizde korkutan depremler meydana gelirken, geçtiğimiz hafta da Muğla’da bir yeni sarsıntı daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Muğla’nın Marmaris ilçesinde 4.4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. AFAD da depremin şiddetinin 4.4 olduğu belirtti.

Onun öncesinde ise AFAD’ın açıklamalarına göre ,Ege Denizi’nde, Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında saat 09.05’te 4,3 şiddetinde deprem meydana gelmişti.

Bir haftadır ülkemizde artmaya başlayan depremler korku ve endişeye panik oluyor. Korkutan İstanbul, Manisa ve Hatay depremlerinden sonra dün de Van, Bahçesaray’da 2.48’de 4 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Ayrıca Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde de 19 Nisan da saat 11.32’de 4,1 büyüklüğünde depremmeydana gelmişti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği kaydedildi.

Birkaç gün önce ise yine sabah saatlerinde Manisa Kırkağaç’ta meydana gelen depremin şiddetinin 4,3 olduğu belirlenmişti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) açıklamasına  göre, saat 05.49’da Kırkağaç’ta 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Depremin derinliğininse 7 kilometre olduğu kaydedildi.

Deprem konusunda oldukça zorlu süreçlerden geçmiş olan ülkemiz deprem kuşağında yer alması sebebiyle sık sık depremlerle karşı karşıya kalıyor. Gçetiğimiz hafta içinde de Hatay’da art arda iki deprem meydana gelmişti. Meydana gelen depremler korku ve endişeye sebep oldu. Hatay’da dün akşam saatlerinde meydana geldiği belirtilen 4 büyüklüğündeki depremin ardından sabah saatlerinde de 4.7 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiği belirtildi. Meydana gelen son depremin şiddeti ise  AFAD tarafından 4.7 olarak açıklandı. Depremin yerin 25 km derinliğinde meydana geldiği AFAD tarafından açıklandı. Depremin saat 10:40’ta gerçekleştiği bildirildi.

Yine geçtiğimiz hafta AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

Deprem Çantası’nda Neler Bulunmalıdır?

·  En az 72 saat yetebilecek miktarda su·  En az 72 saat yetebilecek şeklide bozulmayan yiyecekler

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı