Gündem

Emeklilere Müjdeli Haber!

Milyonlarca emekli zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağını ve zam ile birlikte emekli maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyordu. Beklenen haber geldi, zamlı emekli maaşları bugün itibariyle hesaplara yatmaya başlıyor. Bu kapsamda maaşı 1000 liradan 1500 liraya çıkan emeklilerin de yer aldığı belirtildi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Nisan ayı maaşları bugün yatırılmaya başlıyor. Yaklaşık 650 bin emeklinin ödemesinin zamlı olacağı açıklandı. Emeklilere taban ödemeyi bin liradan bin 500 liraya çıkartan düzenleme, bu maaşlara yansıtılacak. SSK emeklilerine ödemeler  başladı. SSK emeklileri bugünden itibaren 27 Nisan’a kadar, Bağ- Kur emeklileri ise 24-28 Nisan tarihlerinde yeni maaşlarını alabilecek. Maaşı 1500 liranın altında olan vefat etmiş emeklilerin hak sahibi yakınları da bu ay maaşını zamlı olarak alacak. Dul ve yetimlerin de yeni aylıkları, 1500 liralık yeni emekli aylığı üzerinden hesaplanarak ödeme yapılacak.

Bilindiği üzere emekliler SGK Tahsis numarası ile bu süreci takip edebilecek. SGK tahsis numarası, emekli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenilen kişileri tanımlamak için kullanılan numaradır. Emekli tahsis numarası da denilen SGK tahsis numarası ile maaş sorgulama işlemleri yapılabiliyor. SGK üzerinden yapılan işlemlerin hızlandırılmasına yarayan bu numaranın nasıl öğrenildiği merak ediliyor.

Her emeklinin özel bir SGK tahsis numarası bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden sorgulanabilen SGK Tahsis Numarası emekli maaşının ne zaman alınacağını, ikramiyelerin ne zaman yatırılacağını da sorgulamaya yarıyor.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için sisteme giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında SGK’nın hizmetleri arasında evrak takibi sorgulaması ile SGK Tahsis numarası öğrenilebilir. Ayrıca www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Sosyal Sigortalar Kurumunun işlemler menüsü kullanılarak da SGK tahsis numarası öğrenilebilir. Bu menüden emeklilik işlemleri seçeneği tıklanılarak evrak takibi ya da evrak sorgulatması yapılıp tahsis numarası öğrenilebilmektedir.

Bu ay araştırılan konuların en başında emekli ikramiyesi ve Ramazan Bayramı ikramiyesi yer alıyor.  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 emekli bayram ikramiyelerinin Nisan ayında yatırılacağını açıklamıştı. Sokağa çıkma yasağı bulunan emeklilerin maaş ödemeleri ise evlerinde gerçekleşecek. Emekli Sandığı emeklileri tahsis numaralarına göre 1-5 Nisan’da ödemelerini alabilecekler.

Bayram ikramiyelerinin SSK emeklilerine  7 ila 10 Nisan arasında, Emekli Sandığı emeklileri ve Bağ-Kur emeklilerine ise  11 Nisan’dan itibaren ödenme yapılacak. Bakan Selçuk “Buna göre ikramiyeler, 4a (SSK) kapsamında olanlara tahsis numarasının son rakamına göre 17-18-19 olanlar için 7 Nisan; 20-21-22 olanlar için 8 Nisan; 23-24 olanlar için 9 Nisan, 25-26 olanlar için 10 Nisan’da, 4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da ödenecek. Yaklaşık 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7-11 Nisan tarihleri arasında ödenecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’da ‘500 bin liranın altındaki konutlarda asgari peşinat %10’a düşürüldü. Asgari ücret desteğine devam edilecek. Mevzuatımızdaki uzaktan çalışmanın etkin olması sağlanacak. Kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. En düşük emekli maaşı 1500 lira oldu. Emekli bayram ikramiyesi Nisan ayında verilecek. Aile çalışma ve sosyal hizmetler, ihtiyaç sahibi ailelere yardım için 2 milyar lira bütçe ayıracak.’şeklinde açıklama yapmıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı