Gündem

Emekliye Ek Ödeme! Kim Ne Kadar Alacak?

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz ayını bekliyor. Belirtilenlere göre Emekli ek ödemelerinin yüzde 4’ten yüzde 8-10’a yükseltilmesi gündemde. Eğer talep kabul görürse, emeklilerin gelirinde 361 TL’ye varan artış yaşanacağı belirtildi. En yüksek ödeme de 602 lira olacak.

Emekliler, her ay maaşlarla birlikte verilen yüzde 4 oranındaki ek ödemenin artırılmasını istiyor. Türkiye Emekliler Derneği, çalışanlara asgari geçim indirimi olarak 220 ile 375 lira arasında ödeme yapıldığını vurgulayarak, “Emekliler için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme maaşın yüzde 8-10’una çıkarılsın” çağrısında bulundu. Eğer talep hayata geçerse, emeklilerin ek ödeme tutarında önemli artış olacak. Oran yüzde 10 olursa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek ek ödeme 241,15 liradan 602,87 liraya yükselecek. Maaşı bin 500 lira olana 60 lira yerine 150, 2 bin lira olana 80 lira yerine 200, 3 bin lira olana 120 lira yerine 300 lira ek ödeme verilebilecek.

Ayrıca emekli maaşının bağlanmasını bekleyenler için de avans imkanı gündemde. Bu  talep kabul görürse emeklilerin 3 maaş, yani en az 4 bin 500 TL avans alabileceği belirtildi. Maaşı 90 gün içinde bağlanamayan emeklilerin yazılı başvuru yaparak yararlandığı avansın tutarı 3 net asgari ücret, yani bu yıl için 6 bin 972 lira iken; bu imkanın mevcut emeklilere de 3 maaşları tutarında uygulanması bekleniyor. Emekliler, “Avans imkanı sağlanır ve 12, 24 ya da 36 ay gibi bir vadede maaşımızdan kesilirse, ihtiyaçlarımızı daha kolay sağlarız” yorumunu yapıyor.

Temmuz ayında 6 aylık enflasyon açıklanacak. Açıklanacak oran doğrultusunda ise milyonlarca memurun zamdan yararlanacağı biliniyor. Talepler hayata geçirilirse 2 çocuğu olan vatandaşlara 422 lira ek gelir ödenecek.

Belirtilenlere göre emeklilere; banka promosyonları, bayram ikramiyeleri ve ek ödemeler ile birlikte bir de “aile yardımı” ödemesi de yapılması gündeme getirildi. 3 yılda bir promosyon, yılda 2 kez bayram ikramiyesi ve her ay maaşının yüzde 4’ü, 5’i oranında ek ödeme alan emekli vatandaşlar, aylıklarına eş-çocuk desteğinin de eklenmesini istiyorlar. Halen memurlara çalışmayan eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için ise 36,52 lira ödeniyor. Temmuz’da bu tutarlar en az yüzde 4 artacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olanın kazancı 405,09 liradan 422,90 liraya çıkarken, talepler hayata geçerse bu ödemeden emeklilerin de eş-çocuk durumlarına göre yararlanacağı bildirildi.

Bilindiği üzere 2020 yılı emlak vergisinin ilk taksitinin ödenmesi için verilen süre mayıs ayının sonuna kadar. Ancak emekliler için bazı şartlar dahilinde bu vergiden muaf olma söz konusu. Emekliler 200 metrekareyi aşmayan tek meskenleri için emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Emlak vergisi alınmayan kişiler ise;

– Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,
– Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayanlar,
– Gaziler,
– Engelliler,
– Şehitlerin dul ve yetimleri.

Birden fazla meskeni olan emekliler için ise muafiyet uygulanmıyor. Vergi muafiyeti için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ayrıca 1 Ocak – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında emekli olanların, tek meskenleri için bu yıl emlak vergisi ödeyecekleri belirtildi. Gelecek yıl belediyeye bildirimde bulunup vergi muafiyetinden  2021 vergi döneminden itibaren yararlanmaya başlayacaklar.

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli maaşı ödemeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında; “Emeklilerimizin aylıklarını öne çekerek 15-22 Mayıs tarihleri arasında hesaplarına yatırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı