Gündem

Emekliye Temmuz Zammı Ne Kadar?

Yaklaşık 12.3 milyon emekli Temmuz ayında maaşlara yapılacak zammı bekliyor. Emeklilerin en çok merak ettiği ise Temmuz Zammı’nın ne kadar olacağı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerin alacağız zam yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon oranına göre belirlenecek. Ayrıca memur ve memur emeklilerinin de yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa ek fark alacağı belirtildi.

Merkez Bankası’nın Nisan ayı beklenti anketinin sonuçlarına göre enflasyon tahmini Nisan ayı için yüzde 0.93, Mayıs ayı için yüzde 0.70, Haziran ayı için yüzde 0.43 olarak belirlendi. Tahminlere göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.4 olacak. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.4 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin zam artışı ise yüzde 0.4 enflasyon farkıyla yüzde 4.4’e yükselecek. Memurlar ve emekliler kesin zam oranını 3 Temmuz’da öğrenebilecek. Zamlar Temmuz ayı içerisinde hesaba yatırılacak.

Milyonlarca emekli zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağını ve zam ile birlikte emekli maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyordu. Beklenen haber geldi, zamlı emekli maaşları bugün itibariyle hesaplara yatmaya başlıyor. Bu kapsamda maaşı 1000 liradan 1500 liraya çıkan emeklilerin de yer aldığı belirtildi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Nisan ayı maaşları  yatırılmaya başlandı. Yaklaşık 650 bin emeklinin ödemesinin zamlı olacağı açıklandı. Emeklilere taban ödemeyi bin liradan bin 500 liraya çıkartan düzenleme, bu maaşlara yansıtılacak. SSK emeklilerine ödemeler  başladı. SSK emeklileri bugünden itibaren 27 Nisan’a kadar, Bağ- Kur emeklileri ise 24-28 Nisan tarihlerinde yeni maaşlarını alabilecek. Maaşı 1500 liranın altında olan vefat etmiş emeklilerin hak sahibi yakınları da bu ay maaşını zamlı olarak alacak. Dul ve yetimlerin de yeni aylıkları, 1500 liralık yeni emekli aylığı üzerinden hesaplanarak ödeme yapılacak.

Bilindiği üzere emekliler SGK Tahsis numarası ile bu süreci takip edebilecek. SGK tahsis numarası, emekli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenilen kişileri tanımlamak için kullanılan numaradır. Emekli tahsis numarası da denilen SGK tahsis numarası ile maaş sorgulama işlemleri yapılabiliyor. SGK üzerinden yapılan işlemlerin hızlandırılmasına yarayan bu numaranın nasıl öğrenildiği merak ediliyor.

Her emeklinin özel bir SGK tahsis numarası bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden sorgulanabilen SGK Tahsis Numarası emekli maaşının ne zaman alınacağını, ikramiyelerin ne zaman yatırılacağını da sorgulamaya yarıyor.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için sisteme giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında SGK’nın hizmetleri arasında evrak takibi sorgulaması ile SGK Tahsis numarası öğrenilebilir. Ayrıca www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Sosyal Sigortalar Kurumunun işlemler menüsü kullanılarak da SGK tahsis numarası öğrenilebilir. Bu menüden emeklilik işlemleri seçeneği tıklanılarak evrak takibi ya da evrak sorgulatması yapılıp tahsis numarası öğrenilebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı