Gündem

Emekliye Zam! Ek Ödemelerde Artış Yaşanacak!

Emekliler tarafından Temmuz zammı bekleniyor. Merkez Bankası, haziran enflasyonunu yüzde 0,50 olarak tahmin etti. Eğer bu beklenti gerçekleşirse emekliler temmuzda yüzde 5,09 zam alacak. Buna göre SSK ve Bağkur emeklisi olan vatandaşların maaşına 320 liraya varan bir zam yapılacak. Ek ödeme dahil en düşük esnaf emeklisi aylığı bin 784 liradan bin 874 liraya yükselecek. 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda en düşük aylık ise 2 bin 111 liradan 2 bin 219 liraya ulaşacak. En yüksek aylık ise ek ödeme dahil 6 bin 270 liradan 6 bin 590 liraya çıkacak.

Temmuz zammını bekleyen emekliler için bir diğer önemli konu da ikramiye, promosyon, ek ödeme zammı, aile yardımı ve intibak. Ramazan Bayramı ikramiyesini erken alan emeklilerin 650 bininin aylık ödemesi bin 500 liraya yükseltilirken, kazanımlar sürüyor.

 • Emeklilerin gelirini artıracak, bütçesini rahatlatacak bazı talepleri  bulunuyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu’nun, emekliler için 7 talebi gündemde;
 • Banka promosyonlarına bir artış daha yapılsın. Promosyon için bir komisyon kurulsun ve bütün taraflar masada olsun.
 • Aylıklara yüzdeli zamlar yerine seyyanen zamlar yapılsın.
 • Ek ödeme oranları maaşın yüzde 4-5’inden yüzde 9-10’una yükseltilsin.
 • 2000 sonrasında emekli olanlar için de intibak düzenlemesi yapılsın.
 • Bayram ikramiyeleri günün koşullarına göre yeniden belirlensin ve ardından da her yıl ‘yeniden değerleme ölçütüne’ ya da ‘enflasyona’ endekslensin.
 • Aile yardımı, çalışanlara yapıldığı gibi emeklilere de yapılsın.
 • Emeklilerden sağlıkta katkı payı alınmasın.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı ardından ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları esnasında önemli müjdeler de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘Tamamlayıcı emeklilik sistemi 2022’de yürürlüğe sokacağız.’ açıklamasında bulundu. Bunun üzerine pek çok kişi Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) hakkında araştırmalara başladı. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile çifte maaşın önünün açılacağı belirtiliyor. Belirtilenlere göre  işçiden sembolik bir prim kesintisi alınacak olan TES’e en büyük katkıyı devlet yapacak. Sisteme işverenin de makul oranda katkısı sağlanacak.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre;

 • Kıdem tazminatında çok önemli bir dönüşümü sağlayacak olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) dair ayrıntılar görüşülmeye başlandı. TES’in 1 Ocak 2022’de hayata geçmesi planlanıyor. Bu tarihten sonra ilk kez sigortalı olacak kişiler sisteme zorunlu dahil edilecek. TES’in 1 Ocak 2022’den önce sigortalı olmuş kişiler için zorunlu olması ya da isteğe bağlı olmasına yönelik iki alternatif var.
 • 1 Ocak 2022’den önce sigortalı olan kişiler için TES’e geçişin gönüllü tutulması halinde bu çalışanlar 1 Ocak 2022 öncesi kıdem tazminatları için halihazırdaki kanuna tabi olacak. Dolayısıyla bu tarihten önceki her bir yıllık çalışma için 30 gün tutarında kıdem tazminatı alabilecekler.
 • 1 Ocak 2022 sonrası isteğe bağlı TES’e katılmadıkları taktirde 1 Ocak 2022 sonrasında da aynı hükümlere tabi olarak kıdem tazminatı hakları korunmuş olacak. TES 1 Ocak 2022 sonrası bütün çalışanlar için zorunlu olursa bu durumdaki çalışanlar 1 Ocak 2022 öncesi çalışmaları için her bir yıl karşılığı 30 günlük kıdem tazminatlarını alabilecekken 1 Ocak 2022 sonrasında ise her bir yıl için 19 günlük kıdem tazminatı karşılığını işverenden alacaklar. 11 günlük kıdem tazminatı karşılığı olan prim tutarları TES’e aktarılmış olacak. Dolayısıyla çalışanın bu anlamda bir kaybı olmayacak.
 • TES’de çalışanın hesabında biriken tutar, 60 yaşını tamamlanması halinde kendisine ödenecek. Fondaki tutarın yüzde 25’i 60 yaşın tamamlanması halinde tek seferde ödenecek. Kalan tutar ise aylık olarak ödenecek. Aylık ödenecek tutarlar programlı geri ödeme veya yıllık gelir sigortası ile ödeme yapılacak.
 • Bunun dışında sistemden ilk kez konut alınırsa, evlilik, (bir seferlik), ağır hastalık, işsizlik hali (bir sefere mahsus, fesih sebebi önemli değil) durumlarında TES’te bulunan tutarın yüzde 10’unu kadar para alınabilecek. İki sebep aynı anda gerçekleşirse ödeme tutarı yüzde 20’ye çıkabilecek.
 • Tamamlayıcı emeklilik sistemine işveren devlet ve çalışan prim ödeyecek. İşveren her ay çalıştırdığı her işçi için yüzde 3 prim ödeyecek. Devlet katkısı asgari ücretin yüzde 1’i oranında olacak. Çalışan katkısı ise asgari ücret üzerinden yüzde 0.5, asgari ücretin üstü ila asgari ücretin 2.5 katı arası için yüzde 1.5, asgari ücretin 2.5 katı ve üzeri için ise yüzde 2.5 oranında olacak.
 • Bu şekilde ödenecek primlere ilave olarak devlet asgari ücretli bir çalışan için çalışan katkı payını aşmayacak şekilde damga vergisi indirimi sağlayacak. Bunun yanında çalışan katkı payını artıran kişiler için gelir vergisi muafiyeti sağlanacak. Bu sayede sistemde daha çok tasarruf yapan kişiye devlet desteği de daha yüksek oranda sağlanmış olacak.
 • Tamamlayıcı emeklilik sisteminde yer alan çalışan çalıştığı işyerinden bir yıldan önce ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkartılırsa bu işyerindeki işvereni tarafından ödenen primleri ve bu döneme ait devlet katkısını alamayacak.
 • Aynı şekilde bir yıldan önce istifa ederek işyerinden ayrılan işçi de bu tutarları alamayacak. Ancak bir yıldan sonra ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkartılan işçi işveren ve devlet payının yüzde 50’sini alabilecek.
 • Bir yıldan sonra istifa ederek işten ayrılan işçi için ise hiçbir kayıp olmayacak. İşçi her durumda kendi ödediği primlerden kayıp yaşamayacak.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı