Gündem

Endonezya’da Yanardağ Patlaması Meydana Geldi!

Koronavirüs ile sarsılan dünya zaman zaman doğal afetlerle de karşı karşıya kalıyor. 2019 yılının sonlarından bu yana dünyada ve 2020 yılının başlangıcı ile ülkemizde pek çok deprem yaşandı. Depremler yaşanmaya devam ederken tüm dünya bir yandan koronavirüs ile mücadele etmeye başladı. Son olarak bugün Endonezya’da yer alan Cava Adası’nda bulunan Anak Krakatau Yanardağı’nda patlama meydana geldiği açıklandı.

Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezi’nin açıklamasına göre  (PVMBG), Anak Krakatau Yanardağı’ndan püsküren kül ve dumanın, yanardağın kraterinden 500 metre yüksekliğe ulaştı.Yetkililerin paylaştığı bilgilere göre, patlamalar bölgede herhangi bir can kaybı veya hasara neden olmadı.Ayrıca 19 Aralık’ta meydana gelen patlamada ise püsküren kül ve dumanın yanardağın kraterinden 2 bin metre yüksekliğe ulaştığı biliniyor.

Japonya’da ‘Siyah Renkli Yağmur’ Paniği Yaşanmıştı

Kısa bir süre önce Japonya’ya yağan yağmur ‘siyah renkli’ olmasıyla dikkat çekmiş ve paniğe yol açmıştı. Petrolü andıran yağmur Tokyo yakınlarındaki Ageo, Iwatsuki, Kuki veHasuda bölgelerinde etkili oldu.

Korkutan Yağmurun Sebebi Merak Ediliyor

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara ve haber sitelerinin paylaştığı bilgilere göre 2 Mart’ta Saitama Bölgesine ve Hasuda şehrine yağan yağmur pek çok insanı korkutmuştu. Pek çok kişi yağmurdan rahatsızlık duydu. Yetkililerin yağmurdan rahatsızlık duyanlardan pek çok şikayet aldığı belirtildi. Yağmurdan alınan örnekle yapılan ilk testlere göre yağmurun radyasyonla ya da havadaki herhangi bir maddeyle ilgisi olmadığı belirlendi.Yağmurun nükleer silahlar ve tesislerle ilgili bir durum olmadığı da yapılan ilk testlerle belirlendi.

Siyah Yağmur’un Nedeni Volkanik Olaylar Olabilir Mi?

Bilindiği üzere Japonya çevresinde 100’den fazla aktif yanardağ bulunuyor. En son 2019 yılında Japonya’nın doğusunda yer alan Asama Yanardağı’nda patlama meydana gelmişti. Yetkililer çeşitli volkanik akıntıların olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. 2 Mart’ta Tokyo yakınlarındaki Ageo, Iwatsuki, Kuki veHasuda bölgelerinde yağan siyah renkli yağmurun da bir yanardağ ile ilgisi olup olmadığı merak konusu oldu.

Sık sık çeşitli ilginç doğa olaylarının yaşandığı Japonya’da 2017’de de yılana benzeyen garip şekilli bir bulut görülmüştü. Aynı zamanda çeşitli tsunami ve şiddetli deprem felaketleri yaşanan Japonya’da yağan siyah yağmurun da böyle bir felaketin habercisi olabileceği ihtimali bile oldukça korkutuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı