Gündem

EPDK’dan İGDAŞ’a Yüksek Fatura Soruşturması!

İstanbul’da doğal gaz faturaları ile ilgili şikâyetler artınca EPDK duruma müdahale etti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul’da abonelerden gelen şikâyetler üzerine “Gelen şikâyetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Yılmaz konuyla ilgili; “Sayaçların okunma süreleri belli. Bütün şirketler de ona göre sorumluluklarını bilecek, titizlikle görev yapacak. Sayaçları okurken, faturaları düzenlerken tüketicinin kafasında soru işareti oluşturursanız, vatandaşı mağdur ederseniz el birliği ile bugünlere getirdiğimiz koskoca bir sektöre zarar verirsiniz. EPDK olarak bu konuda çok hassasız. Dağıtım şirketleri 25 yıldır, biz de kurum olarak 18 yıldır bu sürecin içindeyiz. Doğal gaz sektöründe faturalandırmalar ile ilgili daha önce böylesi şikâyetlerle karşılaşmamıştık. Bundan sonra da tekrarlanmamasını, uzun yıllara dayalı bu güvenin zedelenmemesini umuyoruz.

Özel şirket olsun, belediye iştiraki olsun bizim için farklı değil. İçinden geçtiğimiz bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur edilmesine, sektörümüze halel gelmesine asla müsaade etmeyiz. Vatandaşımız rahat olsun, bize güvensin. Onlara bir cep telefonu, bir mail kadar yakınız. Faturalarla şüphesi olan kurumumuzun internet sitesi üzerinden bize başvursun. Şikâyetleri tek tek inceliyor ve gerekli adımları atıyoruz. İGDAŞ soruşturması sonucunda da Kurulumuz mevzuata aykırılığı sabit görürse gerekli yaptırımları uygulayacağız.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan koronavirüs nedeniyle Ekonomik İstikrar Kalkanı ile birlikte çok çeşitli destek paketi devlet tarafından devreye alınmaya devam ediyor. Son destek ise elektrik konusunda geldi. Devlet 1 milyon 515 bin haneye elektrik desteği sağlayacak.

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovat/saat yani 53.27 lira
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat yani 71.2 lira
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat yani 88.78 lira
  • 5 veya daha fazla kişilik hanelere ise aylık 150 kilovatsaat yani 106.53 lira destek sağlanacak.
  • Destek sosyal yardım alan vatandaşlara yapılacak.

Son alınan kararla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında Albayrak; mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi geri ödemelerinin faizsiz 6 ay ertelenmesi ile birlikte çiftçiye yaklaşık 6 milyar liralık borcunu öteleme fırsatı verdiklerini belirtti.

Bakan Albayrak twitter hesabından, “Alnının terini karşılıksız bırakmamak için elimizden geldiğince imkanlarımızı seferber ettik. Bugün geldiğimiz noktada Kovid-19’la ilgili son gelişmelerden etkilenen çiftçimizin ve tarımsal üreticimizin yine yanındayız.”şeklinde paylaşım yaptı. Mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan Hazine destekli kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay ertelediklerini duyuran Bakan Albayrak, “Böylelikle çiftçimize yaklaşık 6 milyar liralık kredi borcunu öteleme imkânı sunuyoruz. Çiftçimize hayırlı olsun.”dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı