Gündem

Ercüment Ovalı: ‘Aşı Çalışmalarımızı 23 Nisan’da Tüm Dünya Görecek’!

Koronavirüs aşısı konusundaki çalışmalarıyla adını sıkça duyduğumuz Prof. Dr. Ercüment Ovalı bir açıklama daha yaptı. Son günlerde yaptığı çalışmalar ve açıklamalar ile adından söz ettiren Ovalı, “Dünya nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek.”dedi.

İlk vakanın ülkemizde görülmesinin ardından 5 öneride bulunduğu anlatan Ovalı önerileri şöyle açıkladı;

  • ‘Kök hücrelerin COVID-19 pnömonisinde kullanılması.

    IL-6 engelleyicisinin COVID-19 tedavisinde yer alması.

    Bağışıklık sistemi düşük olanlarda özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.

    Bağışık plazmalarının hızla devreye alınması.
  • Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.’

Açıklamasının sonunda da ‘Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek’ diyerek umut verdi.

’23 Nisan İçin Sözleştik’

Geçtiğimiz günler de Prof. Dr. Ercüment Ovalı, twitter üzerinden müjdeli bir haber paylaşmıştı. Yaptığı paylaşımda Ovalı, “Artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. 23 Nisan için sözleştik” ifadesinde bulundu. Açıklamasına “7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip @YurtseverBulut, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik” diyerek devam eden Ovalı tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı.

Korona virüse karşı tedavi aşı çalışmaları üzerine çalışan Ovalı ve ekibi, geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı antikorla tedavi konusunda çalışmalar yapmış ve çalışmalardan önemli sonuçlar elde etmişti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaşmıştı. Hastanelerde tedavi gören korona virüs hastaları ile koronavirüs tedavisi için klinik çalışmalar yapmak amacıyla izin isteyen Ovalı ve ekibinin Bakanlıktan beklediği onayı aldığı da bildirildi.

Ayrıca Ovalı; “6 nisanda ilk covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için bir klinik çalışma kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlık projemize onay verdi. Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum”şeklinde de paylaşımda bulundu.

Türkiye’de de aşı için çalışmalar son sürat devam ederken çeşitli ilaç çalışmalarına da başlandı. TÜBİTAK  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü, aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili bir haber de Abdi İbrahim’den gelmişti. Abdi İbrahim İstanbul Esenyurt’ta yer alan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice alınan bir ilacın üretime başladığını duyurmuştu.

Ercüment Ovalı Kimdir?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı