Gündem

Ercüment Ovalı’dan Korona Tedavisi İçin Umutlandıran Haber!

Koronavirüs ile ilgili yaptığı çalışmalar ile tanınan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni bir açıklamada bulundu. Sık sık adından söz ettiren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “7 hastanın 6’sında bakteriyel enfeksiyon şüphesi azaldı” ifadelerine yer verdi.

Ovalı açıklamasında; “Kök hücrelerin covid19 tedavisinde etkili olabileceğini gösterdiğimiz çalışma, pre print olarak yayınlandı.” dedi. Ayrıca Ovalı; “Tedaviden sonra, tüm hastaların inflamatuar biyobelirteç (Vücut tarafından üretilen, kan veya idrar gibi vücut sıvılarında tespit edilebilen ve spesifik bir süreci, durumu veya hastalığı belirten bir madde.) C-reaktif proteinin değerleri önemli ölçüde azaldı. MSC uygulamasından sonra, ortalama: 7 hastanın 6’sında prokalsitonin (Bakteriyel enfeksiyon şüphesi) azaldı, 7 hastanın 5’inde artan lenfosit (Vücudun ana bağışıklık hücreleri tiplerinden biri) sayısı saptandı ve MSC tedavisinden sonraki 7 gün içinde 7 hastanın 5’inde solunum fonksiyonları düzeldi. MSC uygulaması sırasında, 7 hastanın tümüne mekanik ventilasyon (Solunum işlevinin yapay olarak mekanik ventilatör adı verilen bir cihaz yardımı ile sağlanması işlemi) uygulanmıştır. MSC tedavisinden sonra, 7 hastanın 4’ü mekanik ventilasyondan ayrıldı. Bu çalışmanın sınırlamaları olmasına rağmen, sonuçlar COVID-19 pnömonisinin (zatürre) ileri aşamaları için umut vericidir.” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın koronavirüse yakalandığı iddia edilmişti. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu iddiaları yalanladı. Ovalı açıklamasında; “Sosyal medyada adım kullanılarak açılan sahte hesaplardan yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bana ve ekibimden bir kaç kişiye Covid virüsü bulaştığı ve tedavi altında olduğumuz haberleri doğru değildir. Bizler gayet iyiyiz ve aşı çalışmalarımız aynı hızla devam etmektedir. “ifadelerinde bulundu.

Hatırlayacak olursak; Son günlerde yaptığı çalışmalar ve açıklamalar ile adından söz ettiren Ovalı, “Dünya nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek.”demişti. İlk vakanın ülkemizde görülmesinin ardından 5 öneride bulunduğu anlatan Ovalı önerileri şöyle açıkladı;

  • ‘Kök hücrelerin COVID-19 pnömonisinde kullanılması.
  • IL-6 engelleyicisinin COVID-19 tedavisinde yer alması.
  • Bağışıklık sistemi düşük olanlarda özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.
  • Bağışık plazmalarının hızla devreye alınması.
  • Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.’

Korona virüse karşı tedavi aşı çalışmaları üzerine çalışan Ovalı ve ekibi, geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı antikorla tedavi konusunda çalışmalar yapmış ve çalışmalardan önemli sonuçlar elde etmişti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaşmıştı. Hastanelerde tedavi gören korona virüs hastaları ile koronavirüs tedavisi için klinik çalışmalar yapmak amacıyla izin isteyen Ovalı ve ekibinin Bakanlıktan beklediği onayı aldığı da bildirildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı