Gündem

Erdoğan Talimat Vermişti, Baroların Seçim Sistemi Değişiyor!

Bilindiği üzere AK Parti, bir sbaroların yönetim yapısı ile seçim sistemini değiştiren yasa üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz hafta kapalı olmasına rağmen, TBMM’de acil olarak toplantı düzenlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu meslek örgütlerinin seçimi ve faaliyetlerindeki değişim ile ilgili ilk toplantının  TBMM’de yapılacağı belirtilmişti.

Acil olarak düzenlenen toplantıda AK Parti Grup yönetimi , partinin hukukçu avukatları ile kanun taslağının içinde yer alan baro seçimleri ile ilgili değişikliği tartışıp ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  telekonferans yöntemi ile düzenlenen MYK toplantısında, “Bu kanunu hemen hazırlayın” talimatını verdiği öğrenildi. Meslek kuruluşlarındaki değişimin kademeli olarak yapılacağı belirtilmişti. Değişimin önce barolardan başlayacağı ardından ise mühendisler ve mimarlar ile ilgili düzenleme yapılacağı ifade edilmişti. Düzenlenen acil toplantıda, Tabipler Odası’nın seçim sisteminin ne zaman değişeceği ile ilgili de karar verileceği belirtilmişti.

Çalışmada sona gelindi. Yeni yasa düzenlemesi ile özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde alternatif baroların kurulabilmesinin kriterleri de belirlenmiş oldu. Hazırlıklar, 3 Haziran’da düzenlenecek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

Yasa düzenlemesine bakacak olursak;

Avukatlar tek bir baroya üye olmak zorunda olmayacak. Bu kapsamda, avukat sayısı, binden 2 bine kadar olan illerde en az 500, 2 bin 1’den 4 bine kadar olan illerde en az 750, 4 bin 1’den 10 bine kadar olan illerde en az bin, 10 binin üzerinde olan illerde en az 2 bin üye kaydedilmesi halinde alternatif barolar kurulabilecek. Böylece avukatlar için tıpkı sendikalarda olduğu gibi bir başka baroya kayıt olma seçeneği yaratılmış olacak.

– Yeni kurulan baroya geçiş yapan avukatın, yeni barosunda 4 yıl üye olarak kalması zorunlu olacak.

3’er Üye Gönderecek

– Defacto olarak uygulanan blok listeyle seçime girme uygulamasına son verilecek. Bu kapsamda baro yönetimi seçimlerinin usulü nispi temsil olarak yasada yer alacak. Böylece çoğunluk dışındaki gruplar da “kuvvetleri oranında” yönetime ve kurullara üye gönderebilecek.

– Her baro, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başlangıçta üçer üye gönderecek. Avukat sayısı 100’den fazla olan barolar, bundan sonraki her bin üye için birer delege seçecek. Böylece TBB’nin 561 olan delege sayısı 418’e düşecek. Yeni durumda İstanbul Barosu’nun delege sayısı 138’den 50’ye; Ankara Barosu’nun 57’den 21’e çekilmiş olacak.

– Hukuk fakültelerinde görev yapan profesör, doçent ve öğretim görevlileri de avukatlık yapabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı