Gündem

Eski Harvard Profesöründen Koronavirüs Açıklaması: Yakın Zamanda Bulunmayacak!

Dünya koronavirüsten kurtulmak için her geçen gün ilgiyle ilaç ve aşı haberlerini takip ederken, uzmanlardan sık sık yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eski Harvard profesörü Dr. William Hasetline; koronavirüs aşısının yakın zamanda bulunamayacağını belirtti.Haseltine; alınacak en iyi önlemin fiziksel mesafe kurallarına uymak, maske takmak ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) koronavirüs yönergelerini takip etmek olduğunu belirtti.

Öte yandan; Koronavirüs aşı adayları arasında insan üzerinde denemelere ilk başlayan Moderna’nın, “mRNA1273” aşısı ile ilgili ilk sonuçlar açıklandı.

Amerikan şirketinde yapılan açıklamada, Kovid-19 aşı testinin ilk fazda olumlu sonuç verdiği açıklandı. Şirket yetkilileri, aşının güvenli olduğunun onaylandığını da belirtti. Deneye katılan 8 insanın sağlık durumunun iyi olduğunu duyuruldu. Açıklamayı yapan Dr. Tal Zaks, “Birinci fazda ilk verilere göre aşı bağışıklık sisteminin mücadelesine destek verdi” dedi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; deney sonrasında deneklerden alınan antikorların, Kovid-19’u yenen hastaların antikorlarıyla aynı seviyede olduğu açıklandı. Şirket tarafında “mRNA-1273” isimli aşının genel olarak güvenli olduğunu ve denekler tarafından tolere edilebildiğini belirtildi. Moderna, temmuz ayında üçüncü faza geçmek istediğini duyurdu.

Türkiye’de yapılan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı” ifadelerinde bulundu. Bakan Varank; ‘Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı. 13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek. Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı. Türkiye’nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı