Gündem

Ev Yapımı Maske Corona Virüs Salgınını Önlüyor mu?

Corona Virüsü dünya üzerinde yayılmaya başladığından beri koruyucu maske halk arasından oldukça aranan bir malzeme haline geldi. Virüs nedeniyle yaşanan can kayıplarının ardından piyasada maske bulunmaması ya da bulunan yerlerde yüksek fiyattan satılmaya çalışılması halkı farklı arayışlara sevk etti. Virüsten korunmak için maske bulamayan bireyler evlerinde kendi maskelerini yapmaya başladı. Ev yapımı maskelerin virüsten koruma oranı halk arasında merak konusu haline geldi.

Koruyucu Maskeler Tam Koruma Sağlar mı?

Günümüzde dışarı çıkmak zorunda olan insanlar Corona Virüsü nedeniyle maske takmaya başladı. Virüsten koruduğuna inanılan maskeleri piyasada bulmak ise gittikçe zor bir hal almakta. Bazı il ve ilçelerde hiç maske bulunamazken bazı yerlerde bulunan maskeler oldukça yüksek bir fiyattan satılmakta. Koruyucu maskelerin yanı sıra dezenfektanlar da halk arasında rağbet görmekte. Koruyucu maskeye ulaşamayanlar ise yeni bir yöntem keşfetti. Ev yapımı koruyucu maske yapanların sayısı gittikçe artmakta. Bez maske kullanan insanların sayısı artış gösterdikçe akıllarda acaba koruyucu maske gerçekten virüsten koruyor mu soruları yer etmekte.

Bez Maske Enfeksiyona Neden Oluyor

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda daha önce karşılaşılan grip türevi bulaşıcı hastalıklarda ev yapımı maskenin kullanılabileceğini söylemişti. Corona Virüsü içinse ev yapımı maske kullanmaktansa hiç maske kullanmayın açıklamasını yapmaktalar. New South Wales Üniversitesi Biyogüvenlik Araştırma Programı Başkanı Raina MacIntyre yaptığı açıklamada, pek çok ülkenin koruyucu ekipmana sahip olmadığını ve sağlık çalışanları da dâhil olmak üzere hiçbir koruma olmamasındansa bez maske kullanmaları gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra bez maskelerin enfeksiyona neden olabileceği de belirtilmekte. Bunun nedeni ise bez maskelerin ağız üzerinde nem barındırıyor olması.

Medikal Maskeler 3 Kat Daha Fazla Koruyor

2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre ev yapımı maskelerin koruma konusunda medikal maskelerin yakınından bile geçemediğini gösteriyor. Gerçekleşen çalışma doğrultusunda medikal maskelerin ev yapımı bez maskelere göre koruyuculuk oranı 3 kat daha fazla. Bez maske yapmak isteyenler için Cambridge Üniversitesi’nden Anna Davies bir yapım belgesi yayınladı. Yayınlanan belgede gösterilen adımların dikkatle uygulanması maskenin koruyuculuğu açısından oldukça önemli.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı