Gündem

Evden Çalışanlar İçin Verimlilik İpuçları

Corona Virüsü dünya üzerinde hâkimiyetini sürdürürken insanların yaşam şekillerini de oldukça değiştirdi. Çoğu şirket virüsten korunmak adına evden çalışma yöntemini uygulamakta. Ofis dışında çalışmaya alışık olmayanlar için garip bir durum oluşmuş oldu. Google Prime ekibi evden çalışanlar için motivasyon ve verimlilik ipuçları yayınladı.

Evden Çalışma Motivasyonu Geliştirme

Corona Virüsü nedeniyle evden çalışmak durumunda kalan bireyler genel olarak motive olamadıklarından ve işlerinde verimlilik sağlayamadıklarından şikâyetçi. Google Prime ekibi bu sıkıntılı süreci göz önüne alarak 4 adımlık verimli çalışma ipuçları hazırladı. Evden çalışmanın genel avantajlarına da değinen yazı, ekip çalışmasını nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini, kendi motivasyonunuzu nasıl arttıracağınız anlattı. Özellikle bu süreçte evde kendi ofis ortamınızı kurmanız verimlilik açısından yararlı olacaktır.

1. Beyninizi İş Ortamınıza Göre Ayarlayın

Ofiste çalışmaya alışmış bireyler belli adımlardan geçer. İş gününe hazırlanma, haberleri okuma, işe başlamadan öne kahve içme gibi önceden de uyguladığınız adımları evde tekrarlayın. Beyninizi iş ortamına göre ayarlamanız verimliliğiniz açısından yararlı olacaktır. Aynı ofiste sahip olduğunuz gibi ayrı bir çalışma masası, masanızın üstünde alışmış olduğunuz ofis araç gereçleri sizi işe hazırlamış olacaktır. Evde çalışırken en büyük tehlike dikkat dağıtıcı unsurlardır. Çalışma ortamınıza yerleştiğinizde ev işleri ya da benzeri görevler için yerinizden ayrılmayın. Örneğin; bulaşıkları yıkamak, yerleri süpürmek ya da televizyon izlemek gibi dikkat dağıtıcı unsurları işinizin arasına eklemeyin. Bu tür aktiviteleri işleriniz bittiğinde yaparsanız istediğiniz verimliliğe ulaşabilirsiniz.

2. Görev Listesi Oluşturun

Evde çalışırken etrafınızda dikkat dağıtacak bir sürü unsur bulunabilir. Bu unsurlar işinize engel olur ve aklınızda yer ettikçe işe olan odaklanmanızı olumsuz yönde etkiler. Günlük olarak hazırlayacağınız yapılacaklar listesi hem kafanızın rahatlamasını hem de düzenli ve verimli bir gün geçirmenizi sağlayacak. Öncelikli olarak önünüze küçük hedefler eklemeniz önerilmektedir. Küçük hedefleri gerçekleştirdikçe listeden silinmesinin verdiği haz ve mutluluk başarma duygunuzu tetikleyecektir. Yapacağınız işleri not almanız unutkanlığınızın da önüne geçebilir. Bitirmeniz gereken işleri liste yöntemi ile eksiksiz yerine getirebilirsiniz.

3. Gününüzü Programlayın

Ofis ortamında çalıştığınız programlama yöntemini evde de sürdürmeniz gerekmektedir. Gününüzün tamamını çalışarak geçirmeniz sizi olduğunuzdan daha yorgun ve mutsuz hissettirecektir. İş aralarında rahatlatıcı aktiviteler yapmanız beyninizi adeta yenileyecek. Günlük programınızı yaparken ev içinde özel hayatınızla ilgili yapmanız gerekenleri de ekleyebilirsiniz. Spor yapmak, kitap okumak, yemek yapmak ya da başka bir hobinizle ilgilenmek işinize daha rahatlamış olarak dönmenizi sağlar.

4. Ekibinizle Ortak Çalışma Zamanı Belirleyin

Evden çalışmak yalnızca tek başına yapılan bir şey değildir. Çoğu zaman tek başınıza çalışıyormuş gibi hissetseniz de ekibinizle aynı anda farklı ortamlarda çalışmaya devam ediyorsunuz. Evden çalışma sürecinde ekibinizle sürekli olarak iletişim halinde olmanız, birlikte çalışma saati ya da internet üzerinden görüntülü gerçekleştireceğiniz toplantılar ayarlamanız ekip ruhunu güçlendirebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı