Gündem

‘Evsizlere Konaklama Projesi’ Başlatıldı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Koronavirüs ile mücadele tedbirlerine bir yenisi daha eklendi. Her geçen gün koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ‘Evsizlere Konaklama Projesi’ başlatıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlüklerince “Evsizlere Konaklama Projesi”ne başlatıldığını açıklayan Bakan Selçuk, 81 İl Müdürlüğü’nün alacağı tedbirleri şu şekilde belirtti;

  • İllerde evsiz, mekânsız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri halinde pansiyon, otel vb. yerlerde konaklamaları veya bir mekânın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak.
  • Konaklatılma öncesi ve konaklama sırasında periyodik aralıklarla sağlık kuruluşlarından destek alınarak bu kişilerin kontrollerin yapılması, hastalık, bulaşma yolları ve alınabilecek kişisel tedbirler konusunda bilgilendirmenin yapılması sağlanacak.
  • Konaklatılan kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçları giderilecek. Bu kapsamda oluşan giderler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkânları çerçevesinde karşılanacak.
  • Kaynak tahsisi yapılan ya da Vakıf kaynağı ile uygulanan projelerde, “Evsizlere Konaklama Projesi” kapsamında hizmet sunulan kişi ve konaklama bilgileri Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi veri tabanına işlenecek.
  • Sağlık Bakanlığı’nın salgın ile ilgili duyuruları takip edilerek, uygulamaya ilişkin talimatlara riayet edilecek. Şüpheli durumlar olması halinde ivedilikle sağlık hizmet birimlerine bildirilecek.
'Evsizlere Konaklama Projesi' Başlatıldı!

81 İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderilen tedbirlerin hemen uygulamaya başlanacağı da vurgulandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geri ödeme listesindeki ilaçlarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk,”4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” şeklinde açıklama yaptı.

Son olarak Milli Dayanışma Kampanyası hakkında konuşan Selçuk, “Biz sosyal devlet olma ilkesiyle vatandaşlarımıza her daim sosyal yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine sadece geçen sene 55 milyar lira sosyal yardım aktardık. Fakat bu kampanyanın da şöyle bir önemi var, bizim milli birlik ve beraberliğimizin sembolü oldu. Herkesin bu çorbada tuzu olacağının, bu dayanışmayı beraber sağlayacağımızın bir göstergesi oldu.” şeklinde açıklama yapmıştı.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı